header

Aktualności

Przebudowa strony

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że prowadzimy prace nad przebudową strony internetowej. Nowa strona będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Tymczasem zapraszamy do korzystania z dwóch odsłon portalu: nowej (systematycznie uzupełnianej) i archiwalnej (odnośnik znajduje się w górnej części strony).

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Żydowski Instytut Historyczny oraz Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymali Nagrodę Historyczną KLIO 2015 w kategorii edytorskiej za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".

Nagroda KLIO została ustanowiona w 1996 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce.

Wręczenie Nagród odbyło się 26 listopada podczas XXIV Targów Książki Historycznej, które potrwają do 29 listopada.

Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Historii Miasta Poznania i Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie zapraszają na kolejne "Popołudnie z dokumentem". Spotkanie, które odbędzie się w piątek, 27 listopada o godz. 16.00 w poznańskim ratuszu, będzie poświęcone Janowi Długoszowi, którego 600. rocznica urodzin przypada w tym roku. Program

Od 26 listopada do 20 stycznia w siedzibie Archiwum Państwowego w Siedlcach będzie można oglądać wystawę poświęconą unitom podlaskim – wyznawcom Kościoła greckokatolickiego, którzy na podstawie unii brzeskiej z 1596 r., przyłączyli się do Kościoła katolickiego zachowując własną organizację i liturgię. Wystawa prezentuje dokumenty dotyczące głównie lat 1875-1905, kiedy we wschodniej części Królestwa Polskiego rozgrywały się wydarzenia mające charakter wojny religijnej prowadzonej przeciw unitom przez władze carskie i przeciwników unii.

Dzisiaj w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja „Warszawa ma wiele twarzy”, zorganizowana w ramach cyklu konferencji naukowych "Warszawska jesień archiwalna". Pierwszego dnia obrady odbędą się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk przy ul. Nowy Świat 72, drugiego dnia w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przy ul. Rakowieckiej 2d. Program

W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych 25 listopada odbędzie się narada dyrektorów archiwów państwowych. Pośród poruszonych tematów znajdą się m.in.: budżet archiwów państwowych w 2016 r., zagadnienia związane ze znowelizowaną ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, udział archiwów państwowych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, zasady dofinansowania projektów naukowych oraz Zintegrowany System Informacji Archiwalnej.