header

Aktualności

Przebudowa strony

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że prowadzimy prace nad przebudową strony internetowej. Nowa strona będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Tymczasem zapraszamy do korzystania z dwóch odsłon portalu: nowej (systematycznie uzupełnianej) i archiwalnej (odnośnik znajduje się w górnej części strony).

Angielsko-polski słownik terminologii archiwistycznej – projekt

Prezentujemy pierwszą wersję polskiego tłumaczenia angielskich terminów zawartych w „Wielojęzycznym słowniku terminologii archiwistycznej”. Zapraszamy do nadsyłania uwag i sugestii, które przyczynią się do ulepszenia słownika.

Wystawa poświęcona Konstytucji 3 maja

W 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński weźmie udział w otwarciu wystawy „Oryginały Konstytucji 3 Maja” w Galerii Kordegarda. Wernisaż ekspozycji poświęconej jednemu z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego rozpocznie się o godz. 8.45. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o przesłanie zgłoszenia akredytacyjnego do 2 maja 2016 r. do godz. 14.00 na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Oryginał dokumentu, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, będzie udostępniony zwiedzającym 3 maja w godz. 9.00-19.00. W pozostałe dni, od 4 do 8 maja br., zostanie zastąpiony unikatową i szczegółową kopią, którą będzie można oglądać w godz. 11.00-19.00. Wstęp wolny.

 

Józef Koziej

Archiwum Państwowe w Rzeszowie wzbogaciło swoje zbiory o materiały przekazane przez rodzinę znanego rzeszowskiego architekta - Józefa Kozieja. Urodzony  w Wilnie w 1917 r., dyplom architekta uzyskał na Politechnice Warszawskiej. Był jednym z organizatorów Rzeszowskiego Związku Artystów Plastyków, amatorsko uprawiającym grafikę artystyczną architektury zabytkowej i pejzażu.

Przekazane do Archiwum materiały to przede wszystkim projekty różnego rodzaju budynków, detali architektonicznych, projekty wyposażenia i mebli. Po zewidencjonowaniu i poddaniu niezbędnym zabiegom konserwatorskim zostaną udostępnione korzystającym.
 

29 kwietnia o godz. 17.00 w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie odbędzie się wernisaż wystawy "Miejsca pamięci narodowej". Ekspozycja składać się będzie z fotografii, które stanowią dokumentację większości prac Zygmunta Wujka. W ramach spotkania odbędzie się kilka wykładów.

Wystawę będzie można oglądać do 27 maja br.

Z okazji obchodów 730-lecia nadania praw miejskich dla miasta Malbork Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku zaprasza na wernisaż wystawy plenerowej pt. „Malbork na przestrzeni wieków”.  Na ekspozycji zaprezentowane zostaną materiały archiwalne od czasów krzyżackich, aż po okres powojenny. Tematem poszczególnych plansz będą prawa i przywileje miejskie, wydarzenia polityczne oraz materiały dokumentujące życie codzienne, w tym sprawy gospodarcze i stosunki wyznaniowe.

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę 27 kwietnia o godz. 15.00 na placu Jagiellończyka.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja wydanej przez Archiwum książki pt. „Nowy dzień. Powojenna rzeczywistość Malborka 1945 – 1947”, w której zawarto reprodukcje archiwaliów z pierwszych lat powojennych.

Gala finałowa regionalnego konkursu edukacyjnego

W ubiegłym tygodniu w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim miała miejsce gala finałowa regionalnego konkursu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „Z rodzinnego archiwum”. Przygotowane przez uczniów w wieku 6-19 lat prace poświęcone zostały tematyce historii rodzinnej i genealogii. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Galę wręczenia nagród poprzedziły warsztaty archiwalne zorganizowane przez pracowników wrocławskiego i kamienieckiego archiwum.

Fotorelacja (fot. Ryszard Bacmaga)

Skrzydła IT w Administracji dla Archiwum Państwowego w Lublinie

20 kwietnia 2016 r. po raz drugi przyznano nagrody "Skrzydła IT w Administracji". W kategorii "e-Kultura i e-Edukacja" doceniony został portal "Lubelskie Archiwum Cyfrowe" (http://lac.lublin.pl), uruchomiony przez lubelskie archiwum w listopadzie 2015 r.

W serwisie udostępniane są cyfrowe kopie materiałów dotyczących Lublina, a w dalszej kolejności także z terenu Lubelszczyzny, pochodzących wyłącznie z zasobu archiwum.
W tegorocznej edycji konkursu o nagrodę ubiegać się mogły projekty wdrożone pomiędzy 1 lutego 2014 r. a 31 stycznia 2016 r.

Plakat wystawy

Czym była higiena dla naszych przodków? Czy myli się równie często, jak my obecnie? Jak o kwestie higieny dbały miasta? - odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na wystawie Archiwum Państwowe w Toruniu prezentowanej w ramach XVI Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Na ekspozycji będzie można również zobaczyć materiały dotyczące dawnych budynków łaźni miejskich, planów kanalizacyjnych oraz poznać inne sposoby radzenia sobie przez miasto i jego mieszkańców z utrzymaniem czystości.

Ekspozycję „Myć się czy wietrzyć? Czystość i brud w Toruniu” będzie można oglądać w dniu otwarcia 23 kwietnia w godz. 10.00-16.00 oraz do 10 maja w godz. 8.00-14.30 w siedzibie toruńskiego archiwum państwowego przy Placu Rapackiego 4.