header

Aktualności

Przebudowa strony

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że prowadzimy prace nad przebudową strony internetowej. Nowa strona będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych zgodnie z Krajowymi Ramami Interoperacyjności. Tymczasem zapraszamy do korzystania z dwóch odsłon portalu: nowej (systematycznie uzupełnianej) i archiwalnej (odnośnik znajduje się w górnej części strony).

Dzisiaj w Warszawie rozpoczyna się dwudniowa konferencja „Warszawa ma wiele twarzy”, zorganizowana w ramach cyklu konferencji naukowych "Warszawska jesień archiwalna". Pierwszego dnia obrady odbędą się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk przy ul. Nowy Świat 72, drugiego dnia w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przy ul. Rakowieckiej 2d. Program

W siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych 25 listopada odbędzie się narada dyrektorów archiwów państwowych. Pośród poruszonych tematów znajdą się m.in.: budżet archiwów państwowych w 2016 r., zagadnienia związane ze znowelizowaną ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, udział archiwów państwowych w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, zasady dofinansowania projektów naukowych oraz Zintegrowany System Informacji Archiwalnej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Żydowski Instytut Historyczny oraz Archiwum Państwowe w Łodzi zostali nominowani do nagrody KLIO 2015 za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".

Nagroda KLIO została ustanowiona w 1996 r. przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. To wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce.

Laureaci Nagrody zostaną ogłoszeni pierwszego dnia XXIV Targów Książki Historycznej, które odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w dniach 26-29 listopada.

Andrzejki w archiwum

20 Listopada 2015
DrukujDrukuj - wersja mobilna Wyślij linkWyślij link - wersja mobilna
Andrzejki w archiwum

Archiwum Państwowe w Warszawie zaprasza na spotkania andrzejkowe. W czwartek, 26 listopada w godz. 16.00-18.00 w siedzibie Archiwum przy ul. Krzywe Koło oraz w oddziale Archiwum w Mławie odbędą się warsztaty prowadzenia badań nad historią przodków i prezentacje zbiorów rodzinnych.

więcej

Warszawskie archiwum przygotowało także internetową wystawę pt.„Nasza wielka rodzina”, która prezentuje archiwa rodzinne przechowywane w zbiorach Archiwum i jego oddziałów w Grodzisku Mazowieckim, Łowiczu, Otwocku i Pułtusku.

wystawa

Do końca stycznia w Archiwum Państwowym w Katowicach można oglądać wystawę poświęconą dwóm postaciom szczególnie zasłużonym dla rozwoju XIX-wiecznego Śląska - małżeństwu Friederice i Friedrichowi Wilhelmowi von Redenom. Ekspozycja ukazuje ich partnerską relację, wzajemne inspiracje oraz rozległą działalność m.in. społeczną i kulturalną, dzięki której zyskali przydomki „Matki Kotliny Jeleniogórskiej” i „Ojca górnośląskiego przemysłu”.