-A
+A
  • Start /
  • XXIV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii

Aktualności

23–25 września 2010 r. w Chojnie odbędzie się XXIV Ogólnopolska Konferencja Historyków Kartografii pn. „Od atlasu do kolekcji. W 440. rocznicę pierwszego wydania atlasu Abrahama Orteliusa”. Organizatorami konferencji są: Instytut Historii Nauk Polskiej Akademii Nauk Zespół Historii Kartografii, Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie.

 

Przypadająca w 2010 r. 440. rocznica pierwszego wydania atlasu Abrahama Orteliusa (Antwerpia 1570) jest okazją do przyjrzenia się zespołom map w ich najbardziej podstawowym wymiarze – atlasu oraz zbiorom i kolekcjom kartograficznym, obejmującym współczesne i historyczne ziemie Rzeczypospolitej znajdującym się w zasobach publicznych i prywatnych.
Szczególny nacisk organizatorzy konferencji chcieliby położyć na referaty, które w swojej treści będą przybliżały dzieje atlasu, jego budowę (ikonografia, tekst), a także ich autorów i mniej znane warianty popularniejszych dzieł.
Przyjmując założenie, że swego rodzaju rozwinięciem atlasu jest kolekcja (luźna lub zestawiona w formie atlasu sztucznego), zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji przedstawicieli instytucji, w zasobach których znajdują się kartografika regionalne, cenne zabytki związane z dawną geografią, wiedzą o świecie czy własną „małą” ojczyzną.

Termin nadsyłania zgłoszeń – do 30 kwietnia 2010 r.
Szczegółowe informacje odnośnie do trybu zgłaszania, terminów, kosztów i wymogów formalnych można uzyskać pod adresem: e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub dr Radosław Skrycki
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych
Uniwersytet Szczeciński
ul. Krakowska 71–79
71–017 Szczecin

Zaproszenie i karta zgłoszenia
 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl