-A
+A
 • Start /
 • Archiwum Pandemii

Archiwum Pandemii

Z okazji XIII Międzynarodowego Dnia Archiwów i w ramach akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020” zapraszamy do udziału w konkursie „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 roku. Pula nagród to 28 tysięcy złotych

 

Celem konkursu jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji i życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Powstałe w jego ramach relacje, posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw okresu tegorocznej pandemii.

 

- Konkurs jest kolejnym krokiem do stworzenia pełnowymiarowej i poruszającej różnorodne aspekty społeczne kolekcji z czasów pandemii wywołanej koronawirusem. Wśród różnego typu dokumentacji, jaką archiwa państwowe gromadzą w ramach akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020”, chcemy zachować również świadectwa życia zwykłych ludzi, spojrzeć na wydarzenia z ich indywidualnej perspektywy, poznać wyzwania, przed jakimi stanęli, ich problemy i nadzieje – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski z „czasów zarazy” mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga, a przekazać można je w formie rękopisu, wydruku, dokumentu elektronicznego (np. pdf, doc, docx) lub linka. Autorzy mogą uzupełniać swoje relacje także o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy.

 

Objętość prac konkursowych powinna być nie mniejsza 15 stron rękopisu, pliku tekstowego lub analogiczna objętość wpisów na blogu, a długość nie mniejsza niż pół godziny nagrań.

 

W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież do lat 18 (tylko za zgodą rodzica/opiekuna prawnego).

 

Kapituła Konkursu wyłoni najlepsze prace konkursowe według następujących kryteriów:

1. Osadzenie w realiach i zgodność z tematyką Konkursu (30pkt.)

a) Zgodność z chronologią i faktografią: praca ma dotyczyć pandemii wywołanej koronawirusem i powinna być osadzone we współczesnych realiach oraz przedstawiać prawdziwe wydarzenia.

b) Bogactwo spostrzeżeń, poruszonych problemów i przenikliwość obserwacji.

2. Atrakcyjność formy literackiej lub multimedialnej (50 pkt.)

a) Zastosowana forma wypowiedzi i narracji, koncepcja oraz struktura przekazu.

b) Poprawność językowa.

c) Staranność i jakość edycji oraz estetyka.

d) Odwołania do opracowań dotyczących opisywanego okresu (np. artykułów prasowych), opracowanie bibliografii.

e) Wykorzystanie ikonografii, np. opisanych fotografii, rysunków, ilustracji itp.

 

Najlepsze prace zostaną nagrodzone w dwóch kategoriach:

1. dla dzieci i młodzieży do lat 18:

      I nagroda – 5000 zł

      II nagroda – 4000 zł

      III nagroda – 3000 zł

      wyróżnienia – max 2 x po 1000 zł

2. dla dorosłych:

      I nagroda – 5000 zł

      II nagroda – 4000 zł

      III nagroda – 3000 zł

      wyróżnienia – max 2 x po 1000 zł

 

Pracę Konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszenia należy przesłać:

1) na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wpisując: Konkurs „Zapiski z czasów pandemii A.D. 2020”

2) pocztą na adres: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, ul. Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa z dopiskiem: Konkurs „Zapiski z czasów pandemii A.D. 2020”

 

Kapituła Konkursu

Przewodniczący: dr hab. Anna Krochmal, główny specjalista, koordynator Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej NDAP

Członkowie:

Michał Góras, członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej;

Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych;

Maciej Prusiński, główny specjalista w Departamencie Popularyzacji Działalności Archiwalnej NDAP;

Beata Żelazek, specjalista w Departamencie Popularyzacji Działalności Archiwalnej NDAP.

 

Partnerem konkursu i fundatorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa.

 

Szczegółowy regulamin konkursu (pdf, 282 KB)

Formularz zgłoszenia osoby dorosłej.

PDF (158 KB)

DOCX (41,8 KB)

Formularz zgłoszenia osoby do lat 18.

PDF (160 KB)

DOCX (41,3 KB)

 

 

Jeśli chcesz wziąć udział w akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” i przekazać swoje materiały do archiwów państwowych skontaktuj się z właściwym dla twojego miejsca zamieszkania archiwum.

 • Archiwum Akt Nowych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Główne Akt Dawnych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Narodowe Archiwum Cyfrowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Bydgoszczy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Częstochowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Gdańsku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Kaliszu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Katowicach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Kielcach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Koszalinie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Narodowe w Krakowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Lesznie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Lublinie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Łodzi: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Malborku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Olsztynie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Opolu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Płocku: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Poznaniu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Przemyślu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Radomiu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Rzeszowie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Siedlcach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Suwałkach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Szczecinie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Szczecinie Oddział w Stargardzie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 • Archiwum Państwowe w Toruniu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Warszawie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Wrocławiu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Zamościu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Archiwum Państwowe w Zielonej Górze: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl