-A
+A

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2013

 

 

Wystawy, filmy, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty i konkursy to jedne z wielu atrakcji przygotowanych w tym roku przez archiwa państwowe w całej Polsce z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej, mającej na celu m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

W dniach 7-10 czerwca w większości archiwów państwowych, w ponad 20 miastach Polski, odbywać się będą Dni Otwarte. Będzie można oglądać wystawy, filmy, uczestniczyć w prezentacjach, spotkaniach i konkursach. W tych dniach w archiwach będą odbywały się warsztaty genealogiczne oraz z zabezpieczania i czytania dokumentów. To jedna z niewielu okazji, aby zwiedzić archiwum od zaplecza, zobaczyć magazyny, w których spoczywają najcenniejsze archiwalia, zajrzeć do pracowni digitalizacji dokumentów.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp jest wolny.

Zapraszamy do zapoznania się z programem zamieszczonym poniżej. Szczegółowych informacji prosimy szukać na stronach internetowych poszczególnych archiwów.

 

"Archiwa w Polsce i na świecie, dzięki wielkiemu postępowi technicznemu i pogłębiającej się demokratyzacji stosunków społecznych, stają się z każdym dniem bliższe milionom osób zainteresowanych historią swego kraju, regionu, miasta, wsi czy też – na wielką już skalę – swą genealogią. Interesuje wiele osób także dostęp do informacji o funkcjonowaniu państwa i poszczególnych miejscowości. Archiwiści w tych warunkach, poszerzając możliwości wykorzystywania swych zbiorów, głównie dzięki digitalizacji i Internetowi, stawiają przed sobą nowe, trudne zadania.

Organizując w dniach 7 – 10 czerwca Dni Otwarte Archiwów pragniemy zaprezentować nasze zbiory i formy działalności, a także udzielać praktycznych porad, dotyczących sposobów gromadzenia dokumentów rodzinnych i instytucji oraz organizacji społecznych. Pomagać będziemy w odczytywaniu zapisów z odległej przeszłości i doradzać, jak przygotować się i prowadzić we własnym zakresie badania historyczne.

Serdecznie zapraszając w tych dniach do Archiwów Państwowych wyrażam przekonanie, że wizyty w nich zapadną na długo w Państwa pamięci, przyczyniając się do powstania nowych zainteresowań."

Prof. Władysław Stępniak
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

Rozmowa na antenie Programu I Polskiego Radia z zastępcą Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Andrzejem Biernatem na temat obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów. Posłuchaj

Relacja "Kroniki waw.pl" z IV Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. Zobacz

 

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku

9 czerwca w godz. 10.00-16.00 odbędzie się Dzień Otwarty. W programie: wystawa najcenniejszych zbiorów, pokazy multimedialne połączone z prelekcjami dotyczącymi zasobu i historii Archiwum oraz prowadzenia badań genealogicznych. Pracownicy będą oprowadzać po budynku Archiwum oraz udzielać informacji dotyczących dokumentacji osobowej i płacowej, niepaństwowego zasobu archiwalnego, udostępniania oraz genealogii. Odwiedzający w prezencie otrzymają wydawnictwa Archiwum.

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

10 czerwca odbędzie się otwarcie wystawy „Zbiory audiowizualne w zasobie Archiwum Państwowego w Bydgoszczy jako źródło do dziejów regionu”.

Będzie można zobaczyć między innymi najstarsze fotografie Bydgoszczy oraz zbiory fotografii i nagrań Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, dokumentację życia rodzinnego z archiwów rodzinno-majątkowych, archiwa fotograficzne i dźwiękowe PZPR oraz organizacji społeczno-zawodowych PRL, zbiór fotografii Bydgoskiego Towarzystwa Fotograficznego, dokumentację działalności artystycznej, prasowe archiwum fotograficzne dziennika Ilustrowany Kurier Polski, dokumentację Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, fotografie lotnicze i fotomapy. Odbędzie się także prezentacja nagrań dźwiękowych i filmowych oraz wystawa sprzętu fotograficznego i fonograficznego ze zbiorów prywatnych.


Archiwum Państwowe w Częstochowie

Od 7 czerwca na stronie www.apczestochowa.pl można oglądać wystawę pt.„Archiwum z humorem”, prezentującą dokumenty z zasobu Archiwum, zawierające zabawne opisy różnych zdarzeń i sytuacji z życia Częstochowy i okolic na przestrzeni wieków.

W telewizji „Orion” 26 maja został wyemitowany wywiad z pracownikiem Archiwum Ewą Dubaj, która przybliży działalność Archiwum. 9 czerwca ukaże się reportaż pt. „Z kamerą w Archiwum” ukazujący codzienną pracę archiwistów i działalności instytucji. Materiały będą dostępne na stronie www.tvorion.pl

 

Archiwum Państwowe w Kaliszu

Archiwum przygotowało prezentację internetową pt. "Międzynarodowy Dzień Archiwów". Obok pochodzącego z XIX wieku skorowidza archiwum powiatu kaliskiego i wykazu akt archiwum Magistratu w Krotoszynie z 1907 r. można zobaczyć m.in. kopie aktów urodzenia Marii Dąbrowskiej i bł. Michała Kozala, a także fotografie przedstawiające kolejne siedziby Archiwum. Zobacz wystawę

Archiwum Państwowe w Kielcach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów instytucja zorganizowała konkurs genealogiczny pt.„Moja Rodzina”. Brali w nim udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów. Wpłynęło 55 prac. Konkurs został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich oraz Świętokrzyskim Towarzystwem Genealogicznym ŚWIĘTOGEN. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się 18 czerwca.


altArchiwum Państwowe w Koszalinie

9 czerwca, w godz. 12.00-15.00 odbędzie się Dzień Otwarty pt. „Archiwista w satyrze”.

Oprócz pracowni naukowej i pracowni digitalizacji oraz niedostępnych na co dzień magazynów archiwalnych i podziemi Archiwum, goście będą mogli zobaczyć „dokumenty z humorem” wybrane z zasobu koszalińskiego Archiwum oraz wystawę „Archiwum w karykaturze”. Gościem specjalnym będzie autor satyrycznych rysunków Bogusław Małusecki, kierownik gliwickiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach, który podzieli się swoimi archiwalnymi doświadczeniami. Odbędzie się także wręczenie nagród laureatom konkursu tygodnika „Teraz Koszalin” na najpiękniejsze zdjęcia oraz prezentacja materiałów multimedialnych z tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

 

 

Archiwum Narodowe w Krakowie

8 czerwca w godz. 12.00-19.00 w siedzibie Archiwum przy ul. Siennej 16 prezentowany będzie oryginał aktu lokacyjnego miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r. Więcej informacji

alt

Archiwum Państwowe w Lesznie

7 czerwca o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie wystawy najciekawszych dokumentów - planów, map, plakatów, obwieszczeń i fotografii - ukazujących historię południowo-zachodniej Wielkopolski.

O godz. 17.00 odbędzie się prelekcja poświęcona 75-leciu żużlowego Klubu Unia Leszno. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa prezentująca plakaty, afisze, programy zawodów, protokoły zebrań, m.in. z zebrania organizacyjnego klubu w 1938 roku. PROGRAM

 

 

Archiwum Państwowe w Lublinie

7 czerwca odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego można będzie wziąć udział w wycieczkach po Archiwum oraz w warsztatach genealogicznych. Wprogramie także wystawa pt.„Galeria Jezuicka 13. Archiwum Light”, wzbogacona rysunkami satyrycznymi pracownika archiwum J. Kusa oraz pokazy multimedialne. Całość uświetni pokaz filmu „Album rodzinny” oraz wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu „Mors sola victris, gloria victis".

7 czerwca swoje podwoje otworzy także oddział w Kraśniku Archiwum Państwowego w Lublinie, w którym odbywać się będą warsztaty genealogiczne, pokazy dawnych technik pisania dla najmłodszych, wystawa rysunków satyrycznych oraz projekcja filmu pt. „Dwa oblicza Porytowego Wzgórza”. Planowana jest także wystawa plenerowa pt. „Harcerstwo w Kraśniku wczoraj i dziś" zorganizowana we współpracy z ZHP.

8 czerwca w ramach Nocy Kultury, podczas której szereg lubelskich instytucji otwiera nocą swe podwoje, na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie odbędzie się pokaz multimedialny archiwaliów, audycji radiowych oraz filmów m.in. klasyki kina niemego z muzyką na żywo. Ponadto będzie można zobaczyć wystawy "Galeria Jezuicka 13. Archiwum Light" i "Mors sola victris, gloria victis", pokaz filmu "Album rodzinny", wziąć udział w konkursie wiedzy, zwiedzić siedzibę Archiwum.

10 czerwca oddział w Chełmie archiwum lubelskiego zaprasza na wycieczki, pokazy dokumentów i film pt.„Najzabawniejsze polskie kroniki filmowe lata 70-te”. Szczegółowy program


Archiwum Państwowe w Łodzi

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów łódzkie Archiwum zaprasza od 7 czerwca do oglądania prezentacji internetowej pt. "Archiwum Państwowe w Łodzi. Wczoraj i dziś".

Archiwum Państwowe w Olsztynie

8 czerwca w godz. 10.00 – 17.00 w siedzibie archiwum odbędzie się Dzień Otwarty pod hasłem „Przeszłość zapisana w dokumencie”. Uczestnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wykładach połączonych z prezentacjami, zwiedzić wystawy, w tym dwie przygotowane specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Zwiedzać będzie można także budynek archiwum, pracownie specjalistyczne i magazyny. PROGRAM


Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim

9 czerwca w godz. 10.00-15.00 odbędzie się Dzień Otwarty pt. „Archiwa Państwowe – dziedzictwo, teraźniejszość, przyszłość”. Archiwum zaprezentuje m.in. najciekawsze dokumenty ze swojego zasobu.

Archiwum Państwowe w Płocku

7 czerwca w godz. 9.00-14.00 odbywać się będzie Rejonowy Konkurs Historyczny „Źródła historyczne bogactwem kulturowym narodu” dla uczniów gimnazjów z terenu Płocka oraz powiatów: płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji tekstu źródłowego, które są przydatne między innymi przy rozwiązywaniu gimnazjalnego testu humanistycznego z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Patronat nad konkursem objęli: prezydent miasta Płocka, starosta płocki, starosta sierpecki i starosta gostyniński. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Płocku, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Płocku.


Archiwum Państwowe w Poznaniu

7 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie Archiwum odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Hipolit Cegielski i jego dzieło”. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne materiały archiwalne z zasobu Archiwum, ukazujące Hipolita Cegielskiego jako przedsiębiorcę i współtwórcę pracy organicznej oraz jego dorobek jako filologa. Wystawa będzie czynna do 30 września. Dostępna będzie także na stronie www.poznan.ap.gov.pl Plenerową wersję wystawy będzie można oglądać na Starym Rynku w Poznaniu do 31 sierpnia.

O godz. 17.00 w ratuszu poznańskim odbędzie się rozdanie nagród w Konkursie Fotograficznym dla Fotografów Amatorów pt. „Międzynarodowy Dzień Archiwów - 2013”. Więcej informacji

Następnie, podczas „Popołudnia z dokumentem” odbędzie się spotkanie nt.„Hipolit Cegielski – w 200 rocznicę urodzin”, podczas którego będzie można obejrzeć archiwalia i eksponaty muzealne oraz wysłuchać wykładów przybliżających postać Hipolita Cegielskiego. Honorowym gościem będzie Zofia Cegielska-Doerffer - prawnuczka Hipolita Cegielskiego. Współorganizatorem jest Muzeum Historii Miasta Poznania, partnerem Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

8 czerwca w godz. 8.00 -11.00 na boisku Młodzieżowego Ośrodka Sportowego w Poznaniu przy ul. Gdańska 1 odbędzie się drugi turniej piłki nożnej ARCH-FOOTBALL POZNAŃ 2013. Wezmą w nim udział przedstawiciele Archiwum Państwowego w Poznaniu i w Lesznie, Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Biblioteki Głównej UAM w Poznaniu. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 2012 r., jako impreza towarzysząca Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej. Wówczas zwyciężyła drużyna Archiwum Państwowego.

Archiwum Państwowe w Rzeszowie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało wystawę internetową, dostępną na stronie www.rzeszow.ap.gov.pl, na której zaprezentowało najcenniejsze pergaminy ze swojego zasobu, a także mapy okolicznych miejscowości i projekty techniczne budynków.


Archiwum Państwowe w Siedlcach

W siedzibie Archiwum można oglądać wystawę pt. „Ze skarbca Archiwum Państwowego w Siedlcach”, na której zaprezentowano najciekawsze archiwalia z zasobu siedleckiej placówki od XVIII do XX wieku oraz XIX - wieczne książki z archiwalnej biblioteki.


Archiwum Państwowe w Suwałkach

9 czerwca w godz. 9.00 -16.00 i 10 czerwca w godz. 8.00 -15.00 odbędą się Dni Otwarte pt. „O naszych przodkach w internecie i w archiwaliach”. W programie między innymi: warsztaty genealogiczne, prezentacja archiwaliów przydatnych do badań genealogicznych i biograficznych, wystawa „Aleksandra Piłsudska i Suwałki", pokaz filmów: „Warszawa – Paryż Północy” o powstawaniu filmu „Warszawa 1935” i „Wolontariuszka”, lekcje historyczno-archiwalne dla młodzieży szkolnej połączone ze zwiedzaniem wystaw.


Archiwum Państwowe w Szczecinie

9 czerwca odbędzie się Dzień Otwarty pt. „Archeion znaczy...”. Pracownicy Archiwum będą odpowiadali na pytania dotyczące wszelkich aspektów działalności archiwów, czytania dokumentów i opieki nad nim. Szczecinianie będą mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych zabezpieczaniu dokumentu, a także paleografii i neografii, podczas których archiwiści będą pomagać w odczytywaniu archiwaliów. Odbędą się także projekcje filmów o szczecińskim archiwum oraz prezentacja najciekawszych dokumentów. Spotkaniu towarzyszyć będzie ekspozycja prezentująca proces konserwacji książki oraz kiermasz książek historycznych Wydawnictwa "Dokument" Archiwum Państwowego w Szczecinie.


Archiwum Państwowe w Toruniu

9 czerwca w godz. 10.00-16.00 odbędzie się wystawa o genealogii pt. „Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?”, na której, obok akt metrykalnych, będzie można zobaczyć mniej znane rodzaje źródeł: karty meldunkowe, herbarze, księgi rodowe, a także genealogię rodu Coyen, herbarz Dachnowskiego oraz dyplomy i wstęgi pamiątkowe.


Warszawa

altObchody Międzynarodowego Dnia Archiwów odbędą się w Warszawie 8 czerwca w ramach IV Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest edukacja, wychowanie i harcerstwo. W godz. 10.00-17.00 między innymi w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 i w Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7 będzie można oglądać wystawy, prezentacje multimedialne, filmy oraz uczestniczyć w spotkaniach i konkursach przygotowanych przez 24 stołeczne instytucje nauki i kultury. Atrakcją będzie terenowa gra miejska z użyciem technologii GPS oraz przejażdżki omnibusem konnym.

PROGRAM PIKNIKU do pobrania

Scenariusz i instrukcja uruchomienia gry terenowej

Inicjatorami Pikniku są: Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne.

Honorowy patronat nad Piknikiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat merytoryczny sprawuje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak.


W siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych przy ul. Długiej 7 zaprezentują się archiwa państwowe: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Będzie można obejrzeć wystawy pt. „Edukacja doby staropolskiej”, „Być dzieckiem…” i „Harcerstwo w Milanówku”. O godz. 13.30 odbędzie się wernisaż fotografii Warszawy z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybranych przez czytelników „Gazety Stołecznej”. Odbędą się także spotkania między innymi z pisarką Marią Szypowską pt. „Młodzież w kręgu tajemnic dawnej Warszawy” (godz. 14.00) oraz Krzysztofem Jaszczyńskim i Ryszardem Mączewskim z Fundacji Warszawa1939.pl, którzy opowiedzą o Warszawie Zośki, Rudego i Alka, bohaterów książki „Kamienie na szaniec”. Będą działały punkty informacyjne, w których pracownicy archiwów będą radzić jak zabezpieczyć archiwum rodzinne oraz jak szukać dokumentacji pracowniczej. Archiwum Państwowe m.st. Warszawy będzie prowadzić konkurs wiedzy, w którym nagrodami będą książki i przejażdżki omnibusem konnym.

PROGRAM PIKNIKU w Pałacu Raczyńskich, siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych, ul. Długa 7

PREZENTACJE I SPOTKANIA:

10. 30 – film o Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku oraz Pracowni Masowej Konserwacji Archiwaliów (z wprowadzeniem dyrektor Jolanty Louchin)
11.15 – wykład dyrektora Archiwum Akt Nowych Tadeusza Krawczaka pt. „Od skautingu do Solidarności Walczącej – wychowanie młodzieży do Niepodległości” oraz pokaz filmu dokumentalnego o ZHP pt. „Służba Polsce zaszczytem jest” (we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP)
12.00 - prezentacja multimedialna pt. „Skanowanie Metryki Koronnej” Archiwum Głównego Akt Dawnych i Polskiego Towarzystwa Heraldycznego
12.30 - prezentacja multimedialna nt. „Edukacja i wychowanie w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy”
13.30 – otwarcie wystawy pt. „Warszawa na fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego wybranych przez czytelników Gazety Wyborczej”
14.00 – spotkanie z pisarką Marią Szypowską pt. „Młodzież w kręgu tajemnic dawnej Warszawy” (prowadzi Ewa Kielak-Ciemniewska, redaktor naczelna miesięcznika „Stolica”)
15.00 – „Warszawa Zośki, Rudego i Alka” - spotkanie z Krzysztofem Jaszczyńskim i Ryszardem Mączewskim z Fundacji Warszawa1939.pl

WYSTAWY:

„Harcerstwo w Milanówku” - wystawa Archiwum Państwowego Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku
„Być dzieckiem…” - wystawa Archiwum Państwowego m.st. Warszawy
„Edukacja doby staropolskiej” - wystawa Archiwum Głównego Akt Dawnych
„Konstytucja 3 maja” - pokaz filmu i dokumentów multimedialnych
„Warszawa na fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego wybranych przez czytelników Gazety Wyborczej”

KONKURS z NAGRODAMI KSIĄŻKOWYMI zorganizowany przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

PUNKTY INFORMACYJNE I PORADNIKOWE:

Jak zabezpieczyć archiwum rodzinne - Archiwum Głównego Akt Dawnych i Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów „Archivum Patrae” (godz. 11-14)
Jak szukać dokumentacji pracowniczej? - Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku

STOISKO WYDAWNICTWA DIG

Na Krakowskim Przedmieściu 64, przed siedzibą Wspólnoty Polskiej, odbędzie się wystawa pt.„Od skautingu do Solidarności Walczącej – wychowanie młodzieży do Niepodległości”, przygotowana przez Archiwum Akt Nowych

Między Pałacem Staszica i Pałacem Raczyńskich będzie kursował omnibus konny z przewodnikiem. Bilety na przejażdżkę omnibusem można uzyskać na stoisku Archiwum Państwowego m.st. Warszawy (na 1 piętrze Pałacu Raczyńskich) i Stołecznego Biura Turystyki (na 1 piętrze Pałacu Staszica).

8 czerwca w Warszawie na stadionie Polonii Warszawa przy ulicy Konwiktorskiej 6 w rocznicę Euro 2012 odbędą się Mistrzostwa Warszawy Instytucji Kultury w piłce nożnej. Udział wezmą reprezentacje archiwów warszawskich (Archiwum Głównego Akt Dawnych, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych) oraz mołdawskich archiwistów. Więcej informacji www.muzeumsportu.waw.pl

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

9 czerwca w godz. 14.00-19.00 odbędzie się Dzień Otwarty pt. „Archiwum, otwórz się!”.

Pracownicy Archiwum będą oprowadzać po magazynach archiwalnych i pracowni kartograficznej. Odbędzie się prezentacja procesu mikrofilmowania oraz digitalizacji akt i map, a goście będą mieli możliwość samodzielnego skanowania własnych dokumentów i zdjęć rodzinnych pod okiem specjalisty. Odbędzie się także pokaz urządzeń i technik konserwacji archiwaliów oraz warsztaty z zabiegów konserwatorskich dokumentów rodzinnych. Dzieci będą mogły samodzielnie wykonywać pamiątkowe pieczęcie z wykorzystaniem tłoków pieczętnych ze zbiorów Archiwum. Można będzie także obejrzeć prezentację multimedialną o historii i zasobie Archiwum, filmy o przebiegu epidemii ospy w 1963 r. we Wrocławiu i o historii gazownictwa na Dolnym Śląsku. Odbędzie się także pierwsza publiczna prezentacja albumu o przedwojennym Wrocławiu, niedawno przekazanym przez Archiwum Miejskie w Getyndze. Będzie działał punkt informacyjny na temat przechowywania i zarządzania współczesną dokumentacją oraz o miejscach przechowywania dokumentacji płacowo-osobowej niezbędnej dla celów emerytalno-rentowych.

Oddział w Jeleniej Górze Archiwum Państwowego we Wrocławiu zaprasza 9 czerwca w godzinach 14.00-19.00 do swojej siedziby na Dzień Otwarty.

Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim Archiwum Państwowego we Wrocławiu zaprasza 9 czerwca na Dzień Otwarty.

Oddział w Legnicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu zaprasza w dniu 9 czerwca w godz. 14.00 - 19.00.


Archiwum Państwowe w Zamościu

9 czerwca, na Rynku Solnym odbędzie się otwarcie wystawy fotografii ze zbiorów Archiwum pt. „Tamten Zamość”. Można będzie zobaczyć zdjęcia Starego Miasta sprzed pół wieku i okolic oraz zdjęcia fotografika Józefa Dudy wykonane podczas renowacji ratusza z niedostępnej już później najwyższej części wieży.

 

Prosimy o nadsyłanie uwag i uzupełnień na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacji udziela: Anna Belka, NDAP, tel. 22 5654655, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i Grzegorz Mędykowski, NDAP, tel. 22 565 46 27, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl