-A
+A
  • Start /
  • Polecamy /
  • Seria wydawnicza „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności”

Polecamy

Seria Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych została zainicjowana w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu i wydarzeń I wojny światowej. Cykl prezentuje dzienniki, pamiętniki i korespondencję, ukazujące wydarzenia tamtych czasów z polskiej perspektywy, uwzględniając problemy życia codziennego na tle polityki światowej oraz głębokich przeobrażeń zachodzących w kraju i poza jego granicami. Źródła prezentowane w serii pochodzą z zasobów polskich archiwów państwowych.

Przedstawienie wydarzeń z różnych i nie zawsze powszechnie znanych perspektyw pozwala współczesnemu odbiorcy spojrzeć na I wojnę światową inaczej niż zazwyczaj, bo oczami zwykłych ludzi tamtych czasów. Każda z publikacji wzbogacona jest o materiały ilustracyjne, m.in. zdjęcia z epoki, mapy  i reprodukcje dokumentów związanych z autorami.

W serii „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” ukazały się dotychczas cztery tomy:

Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów... Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna - I tom serii

Ta wojna zmieni wszystko… Dziennik Janiny Gajewskiej - II tom serii

Był czyn i chwała!...Józef Gabriel Jęczkowiak,Wspomnienia harcerza 1913-1918 - III tom serii

Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść… Kronika dziejów Łowicza Władysława Tarczyńskiego - IV tom serii

Łącznie w rocznicowych latach 2014 – 2018 ukaże się dziesięć tomów. Opiekę merytoryczną nad serią sprawuje Rada Naukowa. Do jej zadań należy kwalifikacja do wydania w serii zgłoszonych przez archiwa państwowe dzienników, pamiętników i korespondencji.

Publikacje można nabyć w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych (tom I, III i IV) oraz w Archiwum Państwowym w Przemyślu (tom II).

Newsletter NDAP