-A
+A

Aktualności

W związku z tym, że okres składania ofert do konkursu na stanowisko dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, przypadał częściowo w czasie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii, a obecnie prowadzenie czynności konkursowych zwiększałoby ryzyko zachorowania ich uczestników, postępowanie konkursowe zostaje zawieszone. Czynności już dokonane w ramach konkursu pozostają w mocy.

Postępowanie konkursowe zostanie wznowione po ustaniu stanu epidemii na obszarze naszego kraju, przy czym z uwagi na ograniczenia wiążące się z epidemią w okresie składania ofert, wyznacza się dodatkowy dwutygodniowy termin na składanie ofert, liczony od wznowienia czynności związanych z konkursem, po ustaniu stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. Decydować będzie data stempla pocztowego. Oferty kandydatów złożone dotychczas będą rozpatrzone po wznowieniu konkursu na warunkach przedstawionych w ogłoszeniu o konkursie. Termin wznowienia konkursu zostanie opublikowany na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej NDAP.

Decyzje dotyczące konkursu mogą ulegać dalszym zmianom, co jest uzależnione od sytuacji w kraju związanej z wirusem SARS-CoV-2.

dr Paweł Pietrzyk

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych

 

logo Ap

W związku z kolejnymi zmianami przepisów prawnych w zakresie zwalczania panującej w Polsce epidemii, w tym wydanym przez Ministra Zdrowia rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491), a następnie zmieniającym je rozporządzeniem z dnia 24 marca 2020 r. (Dz. U. poz. 522), informujemy, że zmiany w funkcjonowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zawarte w informacji Dyrektora Generalnego NDAP z dnia 13 marca 2020 r. obowiązują aż do odwołania.  

Większość pracowników NDAP pełni swoje obowiązki w formie pracy zdalnej, a kontakt z nimi jest możliwy wyłącznie za pomocą poczty elektronicznej.

Prosimy zatem o kierowanie spraw na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pośrednictwem skrzynki Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Dokumenty wymagające zachowania formy papierowej prosimy przesyłać we wskazanym okresie za pośrednictwem poczty.

Dodatkowo nadal wstrzymana pozostaje dystrybucja publikacji oraz funkcjonowanie Centralnej Biblioteki Archiwistycznej.

Lekcje archiwalne, projekty edukacyjne, quizy, krzyżówki, gry i zabawy - w kolejnej wersji cyklu #zostańwdomu zachęcamy do poświęcenia chwili na zdalne zdobywanie wiedzy i prezentujemy przygotowane przez archiwa państwowe materiały edukacyjne oraz strony www z dostępnymi online kopiami cyfrowymi archiwaliów

Dwie dziewczynki przy odrabianiu lekcji.

Dziewczynka pomaga koleżance w odrabianiu lekcji. Widoczna sterta książek, m.in. Piotr Bąk - "Gramatyka języka Polskiego", "Popularny atlas świata", "Słownik geograficzny", 1977 – 1988, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Grażyny Rutowskiej, sygn. 40-D-64-5.

Dostęp do wszystkich materiałów jest całkowicie otwarty i bezpłatny – wystarczy kliknąć link znajdujący się obok nazwy materiału. Zamieszczone w wykazie informacje mogą być przydatne szczególnie dla nauczycieli, uczniów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych zdobyciem lub poszerzaniem swojej wiedzy o historii, genealogii, kulturze i społeczeństwie oraz archiwalnymi ciekawostkami.

 

Lekcje archiwalne

W wykazie znajdują się przykładowe scenariusze lekcji bazujących na materiałach archiwalnych. Lekcje można przeprowadzić w sposób zdalny, bazując na kopiach cyfrowy dostępnych np. w serwisie Szukaj w Archiwach.

Szukaj w Archiwach

Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwum Państwowe w Siedlcach

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Archiwum Państwowe w Warszawie

Źródła do lekcji dostępne on-line:

Warszawa i warszawiacy w okresie pierwszej wojny światowej:

Droga do wyborów w czerwcu 1989 r.

Bez korzeni nie zakwitniesz. Warszawa moją małą ojczyzną

 

Projekty edukacyjne

Logo Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Rodzinne Niepodległej: https://archiwarodzinne.gov.pl

 

Archiwum Główne Akt Dawnych – DLA GENEALOGA:

Narodowe Archiwum Cyfrowe

 Archiwum Państwowe w Koszalinie

 Archiwum Narodowe w Krakowie

Archiwum Państwowe w Lublinie

Archiwum Państwowe w Łodzi

Archiwum Państwowe w Malborku

Archiwum Państwowe w Olsztynie

Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwum Państwowe w Przemyślu

Archiwum Państwowe w Siedlcach

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Archiwum Państwowe w Warszawie

 

Strony www z kopiami cyfrowymi materiałów archiwalnych

 

Logo Szukaj w Archiwach

Szukaj w Archiwach– serwis z ponad 39 milionami skanów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych z całego kraju:  https://www.szukajwarchiwach.gov.pl

 

Archiwum Akt Nowych

Archiwum Główne Akt Dawnych

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Archiwum Państwowe w Białymstoku

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy i Archiwum Państwowe w Toruniu

Archiwum Państwowe w Katowicach

Archiwum Państwowe w Koszalinie

Archiwum Narodowe w Krakowie

Archiwalia w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej:

Archiwum Państwowe w Lesznie

Archiwum Państwowe w Lublinie

Archiwum Państwowe w Łodzi

Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Archiwum Państwowe w Płocku

Archiwum państwowe w Poznaniu

W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej:

Archiwum Państwowe w Przemyślu

Archiwum Państwowe w Radomiu

Archiwum Państwowe w Siedlcach

Archiwum Państwowe w Szczecinie

Archiwum Państwowe w Zamościu

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

 

W związku z informacją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 11 marca 2020 r. o czasowym ograniczeniu działalności archiwów państwowych oraz kolejnymi zmianami przepisów prawnych w zakresie zwalczania panującej w Polsce epidemii, w tym wydanym przez Ministra Zdrowia rozporządzeniem z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491), a następnie zmieniającym je rozporządzeniem z dnia 24 marca 2020 r. (Dz. U. poz. 522), informujemy, że ograniczenie działalności archiwów państwowych obowiązuje do odwołania.

W odniesieniu do archiwów państwowych przepisy rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii powinny być rozumiane jako  ustanawiające trwający czasowo, ale całkowity zakaz działalności archiwów w ujęciu przedmiotowym, tj. w dziedzinach określonych w Polskiej Klasyfikacji Działalności 91.0  (por. § 6 ust. 1 pkt 2 i § 7 ust. 1 pkt 1). W konsekwencji działalność taka jak gromadzenie, porządkowanie i udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach nie może być przez archiwa państwowe wykonywana do odwołania. W dalszym ciągu utrzymany jest zakaz organizacji wydarzeń z udziałem gości zewnętrznych oraz prowadzenia lekcji archiwalnych dla szkół i studentów.

Powyższy zakaz nie dotyczy natomiast innej merytorycznej działalności archiwów państwowych, jak również czynności związanych z utrzymaniem i zarządzaniem archiwum państwowym w koniecznym zakresie. Sposób realizacji tych działań powinien w maksymalnym stopniu uwzględniać cele służące zwalczaniu epidemii.

Kontynuujemy nasz cykl zachęcający do pozostania w domach podczas ogłoszonego w naszym kraju stanu epidemii i przeniesienia swojej aktywności do wirtualnej rzeczywistości. Dzisiaj prezentujemy najciekawsze materiały filmowe i audio przygotowane przez archiwa państwowe

Mężczyzna z kamerą telewizyjną.

Kamera telewizyjna na statywie. Widoczny operator podczas pracy w plenerze, 1955-1965, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki, sygn. 3/51/0/10.5/421

Poniżej znajduje się pełny wykaz. Dostęp do filmów i nagrań jest zupełnie otwarty i darmowy – wystarczy kliknąć w link znajdujący się po tytule materiału.

 

Archiwum Akt Nowych

 

Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku

 

Archiwum Państwowe w Kaliszu

 

Archiwum Państwowe w Koszalinie

 

Archiwum Narodowe w Krakowie

 

Archiwum Państwowe w Łodzi

 

Archiwum Państwowe w Olsztynie

 

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

 

Archiwum Państwowe w Płocku

 

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

 

Archiwum Państwowe w Zamościu

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl