-A
+A

Aktualności

Od 12 maja można oglądać w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych wystawę "Grunwald - 600 lat chwały", przygotowaną z okazji sześćsetnej rocznicy tego wydarzenia. Ukazuje ona bezcenne skarby kultury narodowej, związane ze wzajemnymi relacjami między Polską a Zakonem Krzyżackim na przełomie XIV i XV wieku. Wystawa jest adresowana do wszystkich zainteresowanych tą problematyką, zwłaszcza do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów oraz nauczycieli.  Wydarzenie zostało przygotowane przez Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów "Archivum Patriae. 

Z materiałów, które  są prezentowane na wystawie, na szczególną uwagę zasługują dokumenty układów zawieranych przez Polskę i Litwę z Zakonem w XIV i XV w. Stanowią one najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych, których w takiej liczbie nie posiada żadna instytucja polska poza AGAD.

W trakcie wystawy (z wykorzystaniem zgromadzonych eksponatów) prowadzone będą również lekcje dla młodzieży na temat stosunków Polski, m.in. z Zakonem Krzyżackim, papiestwem oraz krajami unii kalmarskiej. W AGAD, oprócz wspomnianych dyplomów, można oglądać również dokumenty wystawione przez wielkich mistrzów krzyżackich, papieży, obcych monarchów, królów, książąt oraz zaciężnych rycerzy. Ważną część wystawy stanowią także reprodukcje dokumentów z innych archiwów polskich i zagranicznych, m.in. dokument cesarza Fryderyka II z 1226 r. ze zbiorów Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie - Dahlem, reprodukcje fotograficzne ze skanów chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem z dzieła Jana Długosza Banderia Prutenorum (ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej) oraz wybrane fragmenty "Reguły Zakonu" z poł. XIII w., kronik i roczników polskich z XV w. Wystawie towarzyszy rozbudowany katalog pt. "Grunwald - 600 lat chwały" oraz film o Grunwaldzie zrealizowany we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK).

Wystawa czynna od 12 do 29 maja 2010 r., w Sali Balowej Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawieul. Długa 7 (wstęp wolny).

Godziny otwarcia: 

pon-pn (godz. od 10.00 do 18.00); w sobotę 15 maja podczas nocy muzeów do godz. 21.00, a w pozostałe soboty w godz. od 11.00 do 16.00. Podczas nocy muzeów od godz. 17.00 do 21.00 odbędą się pokazy walk rycerskich w wykonaniu Chorągwi Zaciężnej Trzy Miecze (http://trzymiecze.republika.pl/). Planowane jest również prezentowanie wystawy w wybranych polskich archiwach, muzeach, szkołach wyższych oraz liceach. Pokazywana będzie m. in.: w Archiwum Państwowym w Płocku (8 - 20 VI), na Zamku w Nidzicy (10 - 18 VII).

Honorowy patronat nad wystawą objął Pan Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Komitetu ds. przygotowania obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, a wystawę zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny: "Mówią Wieki", TVP Historia. Patronat internetowy: Polska.pl - NASK oraz "Wolna sobota".

Komisarz wystawy:  dr Janusz Grabowski tel.: 22 831 54 91 wew. 443, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl