-A
+A

Aktualności

Archiwum Narodowe w Krakowie podpisało umowę na budowę nowej siedziby. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2019 r.

 

Wizualizacja nowej siedziby Archiuwm Narodowego w Krakowie (Fot. Pracownia Konserwacji Zabytków “Arkona”)

 

Archiwum Narodowego w Krakowie będzie mieścić się przy ul. Rakowickiej. - Nowa siedziba powstanie w ścisłym centrum miasta w sąsiedztwie Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Historii Fotografii, dworca kolejowego i autobusowego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Dogodna lokalizacja i możliwość korzystania z zasobu archiwum w jednym miejscu ułatwi krakowianom i przyjezdnym dostęp do interesujących ich archiwaliów – mówi Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie,  dr. hab. Wojciech Krawczuk.

Magazyn w nowej siedzibie Archiwum będzie mógł pomieścić do 80 km akt. W części biurowej funkcjonować będą m.in.: czytelnia do pracy z aktami na ok. 100 stanowisk, sala konferencyjna mieszcząca do 150 osób, pracownie konserwacji materiałów archiwalnych, pracownia introligatorska, digitalizacyjna oraz repozytorium cyfrowe, przechowujące reprodukcje cyfrowych materiałów archiwalnych z obszaru całej Polski.

 

Wizualizacja wnętrz nowej siedziby Archiuwm Narodowego w Krakowie (Fot. Pracownia Konserwacji Zabytków “Arkona”)

 

Dyrekcja Archiwum Narodowego w Krakowie zwraca uwagę na zastosowanie szczególnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą m.in. na obniżenie nakładów na utrzymanie chociażby magazynu Archiwum. Na dachu całego gmachu zainstalowane będą panele fotowoltaiczne, dostarczające część energii elektrycznej dla obiektu – wyjaśnia dr. hab. Wojciech Krawczuk, Dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie.

 

Wizualizacja nowej siedziby Archiuwm Narodowego w Krakowie (Fot. Pracownia Konserwacji Zabytków “Arkona”)

 

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na 2019 r. W roku 2020 Archiwum mogłoby zwolnić dotychczas zajmowane siedziby (5 lokalizacji w Krakowie: w Zamku na Wawelu, przy ul. Siennej 16, Grodzkiej 52, Orzeszkowej 7 i Lubicz 25b), w tym zamek w Spytkowicach i przewieść cały zasób do nowego budynku.

Koszt całej inwestycji, łącznie z przeprowadzką, szacowany jest na ok. 110 mln zł. Źródłem całości środków jest budżet państwa w części dysponowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Skanska S.A.

Newsletter NDAP