-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • „Nikt nie bierze się znikąd”. Niezwykła wystawa w Archiwum Państwowym w Siedlcach

Aktualności

 

"A przecież nikt nie bierze się znikąd. Każdy z nas ma swoją historię, lecz nasza historia, gdy nie jest pielęgnowana z czasem popada w zapomnienie."

Róża Somla-Dembowska

 

Od 20 kwietnia w Archiwum Państwowym w Siedlcach niezwykła ekspozycja „Cztery wieki rodu Somlów”. Wystawa prezentuje dzieje rodziny Somlów, której przedstawiciele mieszkali w Siedlcach i okolicach od końca XVII w. do chwili obecnej.

 

 

W fascynującej historii rodziny Somlów odnaleźć można niezwykłe postacie:

Ignacy Somla (1868-1930) - wójt gminy Starawieś przez cztery kadencje, trzy za cara i jedną w wolnej Polsce,

Wiktor Somla (1905-1944) dowódca Batalionów Chłopskich; zginął w obozie w Stutthofie,

Stefan Somla (1912-1982) żołnierz Armii Andersa odznaczony Krzyżem Monte Cassino, Gwiazdą Italii i Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari,

por. Czesław Somla (1908-1991) dowódca 8 kp 22 pp, bohater walk pod Wielką Klonią, odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.

Wojciech Staręga (1844-1919) i Władysława z Cieślików (1845-1918), dziadkowie Władysława Somli

 

Wystawa to ponad 200 dokumentów, fotografii i innych materiałów dotyczących tej rodziny, zebranych przez jej przedstawicielkę Różę Somlę-Dembowską, romanistkę, pracownika Uniwersytetu Warszawskiego.

 

„Zapędzeni, nie mamy czasu oglądać się wstecz i często nie przywiązujemy wagi do pamiątek rodzinnych, dokumentów, starych przedmiotów. Dopiero, gdy jesteśmy w dojrzałym, żeby nie powiedzieć w sędziwym wieku, przychodzi refleksja. Staramy się poskładać w całość strzępy zapamiętanych przekazów i wspomnień, ale jest niestety za późno, nie ma już komu zadać pytania, nie potrafimy zidentyfikować osób ze starych przechowywanych w nieładzie połamanych fotografii. Zostaje jedynie żal, dlaczego nie zapisaliśmy, dlaczego wrzuciliśmy w ogień”.

Róża Somla-Dembowska

 

W ciągu sześciu lat archiwalnych poszukiwań Róża Somla-Dembowska starała się odtworzyć historię swoich przodków. Jak twierdzi pomimo, że zna ich jedynie na podstawie dokumentów, stali się jej bliscy. „I chociaż nie sposób poznać ich do końca, gdyż za mało jest danych, by dowiedzieć się, jacy byli naprawdę, moim zamiarem było ocalić ich od zapomnienia i zachować w naszej wspólnej pamięci” – pisze Różą Somla-Dembowska.

 

Władysław Somla, artylerzysta, 1920 r.

 

Legitymacja Władysława Somli, 1921 r.

 

Kazimiera i Stefan Somla, zdjęcie ślubne z 1932 r.

 

Najciekawsze materiały z archiwów rodzinnych, państwowych i kościelnych pozwalają nie tylko ukazać wielowiekowe dzieje chłopskiej rodziny, ale także zachęcić do poszukiwań genealogicznych i gromadzenia rodzinnych pamiątek.

Elektroniczną wersję wystawy można będzie oglądać od 21 kwietnia na stronie internetowej siedleckiego archiwum.

Wystawa sfinansowana dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i środków Miasta Siedlce.

Newsletter NDAP