-A
+A

Aktualności

20 maja (sobota) po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. Wydarzenie na trwałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych w wielu miastach Polski.

Archiwa Państwowe również i w tym roku przygotowały dla odwiedzających wiele atrakcji.

 


Warszawa

Archiwum Państwowe w Warszawie

Podczas Nocy Muzeów, która w tym roku odbędzie się pod hasłem "W obiektywie warszawskiego fotografa i nie tylko...", AP w Warszawie zaprezentuje wiele ciekawych wystaw:

„Wykonywa się fotografie… Znani i nieznani w obiektywie warszawskich fotografów z 2. połowy XIX w.”  — wystawa prezentuje sylwetki znanych postaci zasłużonych dla Warszawy na polu polityki, nauki i sztuki, m.in. Sokratesa Starynkiewicza, Stanisława Moniuszki, Heleny Modrzejewskiej, Juliusza Osterwy. Dzięki zachowanym fotograficznym portretom możemy poznać obowiązujące kanony mody, modne fryzury i dodatki w postaci strojnych kapeluszy, wachlarzy czy w przypadku panów eleganckich cylindrów, meloników lub letnich słomkowych kapeluszy.

Helena Modrzejewska w roli Kleopatry (fot. J. Mieczkowski) oraz Ignacy Jan Paderewski (fot. J. Golcz).

Zasób Archiwum Państwowego w Warszawie

 

„Szpicbródka, Tata Tasiemka i Czarna Mańka, czyli kulisy warszawskiego półświatka” — wystawa prezentująca oryginalne materiały dotyczące przedstawicieli świata przestępczego zachowane w aktach Urzędu Śledczego m.st. Warszawy 1919–1944 (fotografie schwytanych przestępców, ich rysopisy, charakterystyki i opisy popełnionych przestępstw, przykłady gwary złodziejskiej).

Różne wyznania, różne epoki, różne gabaryty, czyli dawne metrykalia warszawskie — wystawa oryginalnych warszawskich ksiąg metrykalnych z XIX–XX w.Jej dopełnieniem będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać instruktaż niezbędny przy prowadzeniu badań genealogicznych.

„Archiwum jednej rodziny — Dmochowskich z XIX–XX w.”wystawa pokazująca, na konkretnym przykładzie, w jaki sposób wygląda proces tworzenia się archiwum rodzinnego. Jej uzupełnieniem będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać porady dotyczące prowadzenia archiwum domowego.

„Prasa warszawska z XIX i XX w.”— prezentacja (z możliwością poczytania) oryginalnych tytułów prasy ukazującej się w Warszawie oraz rysunków satyrycznych z teki karykaturzystów współpracujących z nimi.

„Być dzieckiem…”wystawa o dzieciach, od kilkumiesięcznych po nastoletnie, którym przyszło żyć w trzech różnych epokach — u schyłku XIX w. i w pierwszych latach XX stulecia, w dwudziestoleciu międzywojennym oraz w czasach drugiej wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądały, jak się ubierały i czesały, jak się uczyły, bawiły i pracowały, w gronie rodziny i z rówieśnikami.

Podczas Nocy Muzeów otworzone zostaną punkty konsultacyjne, w których archiwiści udzielą porad dla osób prowadzących archiwa rodzinne oraz badania genealogiczne dotyczące własnej rodziny.

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. W ramach wystawy  „Być dzieckiem…” będzie możliwość sfotografowania się w roli chłopczyka na trycyklu, układanie puzzli, kolorowanie lub rysowanie warszawskiej Syrenki.

Dla bibliofilów czekają bezpłatne egzemplarze wydawnictw Archiwum Państwowego w Warszawie, w tym archiwalne numery „Kroniki Warszawy”.

Szczegóły na stronie www AP w Warszawie

 

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu jest współorganizatorem Nocy Muzeów, w ramach której zaprasza do obejrzenia wystawy „Pan radca Klimecki”.

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną unikalne materiały prezentujące postać Maurycego Klimeckiego (1893 -1967), długoletniego urzędnika łowickiego Magistratu, działacza społecznego, kolekcjonera i zbieracza lovicianów. Dla miłośników historii przewidziano przejście przez magazyny archiwalne do sali ekspozycyjnej.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy osoby zainteresowane wystawą o odbiór wejściówek w Archiwum do 17 maja 2017 r.

 

 

Wiślana Noc Muzeów w Archiwum Głównym Akt Dawnych

Miejsce: pałac Raczyńskich, ul. Długa 7

Termin: 20.05.2017, w godzinach 1900 – 2400. Wstęp wolny

Przez całą noc czynne będą wystawy:

Gniew i dobroć Wisły – wystawa oryginalnych archiwaliów, w tym map i ilustracji, dotyczących rzeki Wisły i miejscowości nadwiślańskich w aspekcie ich związków z rzeką (powodzie, regulacja rzeki, gospodarka i zwyczaj);

Projekt Wisła 1655-2009 – wystawa fotograficzna dokumentująca wydobywanie przez archeologów (zespół kierowany przez dr. hab. Huberta Kowalskiego z Uniwersytetu Warszawskiego) zabytków zrabowanych przez Szwedów w Warszawie podczas Potopu ze statku zatopionego w Wiśle w połowie XVII wieku.

Na oknach pałacu Raczyńskich zaprezentowane zostaną warszawskie syrenki w ujęciu historycznym, w nawiązaniu do wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza” pokazanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Koncert zespołu Heleny Matuszewskiej, pt. „Śryż” –muzyka oparta na motywach ludowych z terenów nadwiślańskich. Występy o godz. 1900 oraz o godz. 2100

Wykład i prezentacja na temat „Ptaki nadwiślańskie” – Jarosław Zawadzki; godz. 2000

Partnerzy:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

Stowarzyszenie „Archivum Patriae”

 

Archiwum Akt Nowych

W tym roku AAN organizuje Noc Muzeów we współpracy z Naczelnym Sądem Administracyjnym. W programie przewidziano m.in. występ Katy Carr, brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, która tworzy kompozycje zainspirowane polskim czynem patriotycz

nym z okresu II wojny światowej.

Wyjątkową atrakcją będzie pierwsza publiczna prezentacja zbiorów Ignacego Jana Paderewskiego. Na wystawie "...Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędzie i chwale…”  przedstawione zostaną dokumenty, nuty, listy, odznaczenia, pamiątki.

Szczegółowy program do pobrania

 


Elbląg

Archiwum Państwowe w Elblągu z okazji Nocy Muzeów 2017 organizuje wystawę na temat  „Malbork na przestrzeni wieków”. Przedstawione zostaną zasoby poświęcone dziejom miasta od czasów średniowiecznych po czasy współczesne. Zaprezentowane zostaną materiały archiwalne dotyczące ważnych wydarzeń z historii Malborka, m. in.: wielkiego pożaru miasta z 1899 r. czy wizyty cesarza Wilhelma II Hohenzollerna w 1902 r. Wystawa zostanie zaprezentowana w Pałacu Wielkich Mistrzów.

 


Opole

Tegoroczna Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Opolu organizowana jest pod hasłem „Opera manu facta. Ulotny urok rzemiosł”  i poświęcona będzie opolskiemu rzemiosłu. W ramach imprezy przygotowana została wystawa dokumentów cechów opolskich oraz tablice prezentujące historię i obyczaje cechowe, wzbogacone ilustracjami zabytków zgromadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Diecezjalnym w Opolu. Archiwum zaprasza również na wykłady otwarte dotyczące zwyczajów cechowych, tajników wykonywania dawnego rzemiosła oraz funkcji i znaczenia przedmiotów wytwarzanych w średniowiecznych warsztatach. Zwiedzający wystawę będą mogli wziąć udział w teście wiedzy o rzemiośle, natomiast na dzieci czekają atrakcje w postaci warsztatów rękodzielniczych, na których będą mogły wykonać własnoręcznie sakiewkę, bucik oraz zakwas chlebowy.

Po lewej: Dokument księcia Jana Dobrego z 1531 r. nadający statut cechowi piekarzy opolskich.
Po prawej: Pieczęć bednarzy i stolarzy opolskich
Zasób Archiwum Państwowego w Opolu

 


Rzeszów

Tegoroczna Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Rzeszowie upłynie pod hasłem "Stare i Nowe". Zaprezentowana zostanie wystawa najstarszych pergaminów. Pracownicy archiwum pokażą odwiedzającym, jak przebiega proces digitalizacji tradycyjnych

materiałów archiwalnych aż do udostępnienia kopii cyfrowych dla użytkowników w Pracowni Naukowej. Będzie można również zobaczyć nową siedzibę Archiwum, porównać ją z fotografiami starego budynku. Atrakcją z pewnością będzie możliwość obejrzenia magazynów mogących pomieścić 30 km akt.

 


Piotrków Trybunalski

Noc Muzeów odbędzie się wyjątkowo 13 maja. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim włącza się w organizację wydarzenia, jakie będzie miało miejsce w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Zaprezentowany zostanie film i wystawa „Bo ta

, co nie zginęła… 1945 r.”, zrealizowany w 2015 r. w ramach projektu edukacyjnego przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Stoisko Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim stanowić będzie również wystawa militariów z okresu II wojny światowej.


Suwałki

Na „Noc Muzeów” w Archiwum Państwowym w Suwałkach zaplanowało prezentację posiadanych zbiorów fotograficznych „Przeszłość odległa i bliska w archiwalnej fotografii”, a pochodzących z bogatych spuścizn fotograficznych Tadeusza Smagacza i Romana Łysionka, fotografów z Suwałk, a także z wybranych zespołów archiwalnych, wytworzonych przez różne nieistniejące już instytucje kultury, organizacje społeczne i polityczne, urzędy i podmioty gospodarcze.

Fotografie, które będzie można obejrzeć, pochodzą głównie z II połowy XX wieku, a także z początku wieku XXI i dotyczą ważnych wydarzeń, obiektów i osób. Niektóre fotografie zostały wykonane za granicą (np. we Francji i Rumunii). Będzie można zobaczyć minioną rzeczywistość Suwałk, Suwalszczyzny, byłego województwa suwalskiego, codzienność lat osiemdziesiątych XX w., czas przemian i konfliktów l. 1980-1981 i 1989-1990, wydarzenia wyjątkowe (np. podawanie w maju 1986 roku w Suwałkach dzieciom płynu Lugola po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, sceny z obchodów w 1971 r. 250. rocznicy otrzymania praw miejskich przez Suwałki), wydarzenia polityczne i religijne (np. uroczystości w Sejnach w 1975 r. z udziałem kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły), ludzi znanych i mniej znanych (twórców i artystów, polityków, działaczy, urzędników wojewódzkich i miejskich, kapłanów).

Dodatkowo zaprezentowana zostanie ciekawa wystawa „Suwalczanin na królewskim dworze Ludwik Szaciński 1844-1894”, przygotowana przed laty przez Archiwum Państwowe w Krakowie. Poświęcona jest postaci i twórczości urodzonego w Suwałkach uczestnika Powstania Styczniowego, który trafił do Norwegii i został tam wybitnym fotografem z tytułem Fotografa Królewskiego.

Wymienione wystawy i prezentację będzie można obejrzeć 20 maja 2017 r. w Archiwum Państwowym w Suwałkach przy ulicy T. Kościuszki 69 w godzinach od 18.00 do 23.00.

 

 


Katowice

20 maja - Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej

Noc Muzeów będzie odbywać się pod hasłem „Noc Muzeów wśród archiwaliów” w godz. 1800- 2400

Program:

1. Wystawa „U źródeł Wisły” – rzeka Wisła w materiałach archiwalnych AP w Katowicach

2. Dokumentacja architektoniczna jako źródło historyczne – wystawa oryginalnych projektów ze szczególnych uwzględnieniem prac Karola Korna oraz czasopism architektonicznych z zasobu AP Oddział w Bielsku-Białej

3. Zwiedzanie siedziby Archiwum Państwowego Oddział w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego 43. Prezentacja etapów powstawania budynku archiwum (filmowe nagrania ze starych siedzib, makiety projektów nowej siedziby archiwum). Zwiedzanie magazynów archiwalnych.

4. ”Już wkrótce skorzystasz z e-inwentarza” – jak łatwo i szybko przeprowadzić rozeznanie w archiwaliach

5. „Twojemu dziecku nie będzie nudno w archiwum” – poznawanie historii może być elementem zabawy (układanie puzzli, zabawy plastyczne)

Podczas Nocy Muzeów w Bielsku odbędzie się wernisaż wystawy Archiwum Państwowego w Katowicach pt. “U źródeł Wisły”.

 

26 maja - Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Cieszynie

Cieszyńskia Noc Muzeów tradycyjnie następuje tydzień po tej międzynarodowej. To przedsięwzięcie przygotowane wspólnie przez placówki Cieszyna polskiego i czeskiego.

 

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl
Odsłon artykułów: 8309416