-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • "Matki Niepokornych" - opowieść o cichych bohaterkach walki o Niepodległą Polskę

Aktualności

Archiwum Akt Nowych we współpracy z Fundacją „Rodzice Szkole” realizuje projekt Matki Niepokornych, którego celem jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci oraz podziękowanie cichym bohaterkom walki o Niepodległą Polskę.

 

Projekt przybliża wydarzenia lat 80-tych XX wieku i środowisko młodych opozycjonistów, którzy podjęli walkę z komunistycznym reżimem. Za swoją odwagę i upór niejednokrotnie płacili wysoką cenę. Pierwszymi nauczycielkami patriotyzmu były właśnie ich matki, które ksztaltowały charaktery, przekazywały miłość do ojczyzny, a później wspierały w konspiracyjnych działaniach. Projekt Matki Niepokornych stanowi należny im hołd i szacunek.

Pomysłodawcy projekty Konrad Falęcki i Wojciech Starzyński podkreślają, że „Kobiety zdecydowanie zasługują na docenienie, szczególnie że ostatnie 200 lat polskiej historii obfituje w głównej mierze w bohaterów męskich. Kobiety, które wychowywały kolejne pokolenia patriotów, dotychczas stały w cieniu – my chcemy je godnie uhonorować”.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W ramach projektu wydano album zawierający wywiady z 20 matkami, uzupełnione portretami bohaterek projektu oraz krótkimi biogramami ich dzieci. Wywiady były przeprowadzane przez Annę Wasilewską, historyk - archiwistkę Archiwum Akt Nowych oraz dziennikarzy: Jacka Liziniewicza i Wojciecha Muchę. Autorem portretów jest dziennikarz i fotograf Konrad Falęcki.

Przygotowano również wystawę plenerową, która prezentowana jest w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed budynkiem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wystawa odwiedzi szereg miast na terenie całego kraju.

 

Otwarcie wystawy "Matki niepokornych" z udziałem bohaterek książki.
Fot. Katarzyna Wysoczyńska

 

 

Dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych na otawarciu wystawy.
Fot. Katarzyna Wysoczyńska

 

 

Anna Maria Anders
Fot. Katarzyna Wysoczyńska

 

 

Barbara Fedyszak-Radziejowska na uroczystości otwarcia wystawy reprezentowała Kancelarię Prezydenta RP.
Fot. Katarzyna Wysoczyńska

 

Album będzie dostępny w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez Fundację „Rodzice Szkole”, a także podczas koncertu oraz uroczystości inauguracyjnej w dniu 25 maja.

Więcej informacji na temat projektu:

www.aan.gov.pl

www.rodziceszkole.edu.pl

www.matkiniepokornych.pl

Partnerzy Projektu: Narodowe Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Orlen, Fundacja PGNiG.

Patroni Medialni: Jedynka Polskie Radio, w Sieci, TVP3.

Newsletter NDAP