-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Wystawa „Wisła w dokumencie archiwalnym”, czyli Rok Rzeki Wisły w archiwach

Aktualności

Uchwałą Sejmu RP rok 2017 obchodzony jest jako Rok Rzeki Wisły. Archiwa Państwowe prezentują swoje bogate zasoby dotyczące królowej polskich rzek.

21 czerwca b.r. w Gdańsku nastąpiło uroczyste otwarcie plenerowej wystawy "Wisła w dokumencie archiwalnym". Relacja z uroczystości otwarcia.

Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Gdańsku. Zaprezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów: Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z Archiwów Państwowych  w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Katowicach, Radomiu, Kielcach i Płocku.

 

 

Na wystawie znajdują się archiwalia z różnych epok poczynając od XIII w., przez czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej, okres rozbiorów, dwudziestolecia międzywojennego aż po czasy współczesne. Można zobaczyć na przykład jeden z dokumentów II pokoju toruńskiego z 1466 r., na mocy którego Polska odzyskała m.in. panowanie nad całym brzegiem żeglowym Wisły, plan i panoramę Twierdzy Wisłoujście z 1673 r., czy fotografie z Rewii Flotylli Wiślanej w Toruniu z udziałem Marszałka Józefa Piłsudskiego z 1921 r.

Na wystawie prezentowane są bogate zbiory kartograficzne głównie z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwów Państwowych w Gdańsku oraz Katowicach. Mapa Polski z widocznym dorzeczem Wisły, przygotowana przez astronoma Heweliusza z 1734 r., plan ujścia Wisły koło Westerplatte (1724 r.), czy fragment mapy Pomorza Gdańskiego przedstawiający ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej (Wisła Martwa, Wisła Śmiała, Przekop Wisły) i Zalewu Wiślanego (Szkarpawa, Nogat) z 1927 r. - to tylko niektóre elementy wystawy.

 

 

Wystawa w swoim zamyśle ma skierować oczy na bogatą i fascynującą historię królewskiej rzeki, jej znaczenie gospodarcze na przestrzeni polskich dziejów, walory przyrodnicze oraz rekreacyjne, aż po ukazanie jej współczesnego, bliskiego nam oblicza – mówi dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Wystawę w Gdańsku będzie można oglądać do 13 lipca (ul. Grobla I). Później ekspozycja rusza w podróż po polskich miastach - odwiedzi Bydgoszcz, Toruń, Płock, Radom, Kielce, Katowice, Sandomierz i Warszawę.

Szczegółowy harmonogram wystaw w poszczególnych miastach dostępny będzie niebawem na stronie www.archiwa.gov.pl.

 

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl