-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Ponad 2,5 miliona nowych skanów na portalu szukajwarchiwach.pl

Aktualności

W lipcu na portalu szukajwarchiwach.pl zostały udostępnione kolejne skany dokumentów archiwalnych. Obecnie łączna liczba skanów na portalu to 25 828 446.

Ponad 1/3 nowych zespołów archiwalnych znalazła się na portalu dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

- Archiwalia to ogromne zbiory informacji, a współczesne technologie IT pozwalają na dostarczenie zawartych w nich treści bezpośrednio na biurko, czy raczej monitor użytkownika. Dzięki pracy setek archiwistów w całym kraju, którzy archiwalia opisują i skanują, dzięki wysiłkowi pracowników NAC, którzy serwis utrzymują i rozwijają, możemy pochwalić się kolejnymi materiałami i ich opisami dostępnymi online, całą dobę i zupełnie bezpłatnie - mówi dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Wśród udostępnionych ostatnio on-line dokumentów, pochodzących z 18 archiwów państwowych, znalazły się m.in. 492 skany Księgi praw miejskich Głubczyc, zwanej również Kodeksem Głubczyckim.
Zagubiony w trakcie wojny rękopis znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. Po wojnie w akcję poszukiwania Księgi włączyli się polscy i niemieccy żołnierze. Początkowo przypuszczano, że spłonęła w pożarze głubczyckiego ratusza lub została zrabowana. Cenny oryginał unikalnego Kodeksu odnaleziony został jednak w 1945 roku w Pisarach koło Bystrzycy Kłodzkiej i trafił do zbiorów amerykańskiej milionerki polskiego pochodzenia. W 2002 roku właścicielka przekazała go w darze Narodowi Polskiemu.