-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Program retrokonwersji pomocy archiwalnych - wyniki po I półroczu 2017 r.

Aktualności

W lipcu 2016 roku zainicjowany został Program retrokonwersji pomocy archiwalnych. Celem programu jest jak najszersze udostępnienie w Internecie wszelkich pomocy informacyjnych o zasobie archiwów państwowych.

Przez dziesiątki lat archiwiści gromadzili informacje o archiwaliach w postaci papierowych inwentarzy, katalogów i indeksów. To potężne spisy mieszczące miliony tytułów, dat, nazwisk, nazw miejscowych i haseł przedmiotowych. To ogromna baza danych. Problem w tym, że mało dostępna - bo papierowa. Naszym priorytetem w tym roku jest zatem przeniesienie całego tego bogactwa informacyjnego do elektronicznych baz danych. Chcemy, aby dane te były lepiej zachowane, a przede wszystkim bardziej dostępne. Operację cyfryzacji papierowych inwentarzy nazwaliśmy retrokonwersją - mówi dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Zgromadzone zostały właśnie wyniki dotyczące realizacji programu w archiwach państwowych. Dane pochodzą z 32 archiwów państwowych i dotyczą okresu styczeń - czerwiec 2017 r.

Jak mówi dr Wojciech Woźniak: Efekty są imponujące, gdyż tylko w ciągu pierwszego półrocza tego roku do baz danych trafiło ponad 3,5 mln opisów teczek archiwalnych. Opisy te stopniowo są udostępniane każdemu w serwisie szukajwarchiwach.pl.

 

Realizacja programu retrokonwersji (styczeń - czerwiec 2017 r.)

 

Co oznacza retrokonwersja dla użytkowników archiwów?

  • szybsze tempo publikacji inwentarzy online
  • możliwość korzystania online (szukajwarchiwach.pl) z inwentarzy, katalogów dostępnych dotychczas tylko na miejscu w archiwum
  • szybkie i łatwe znalezienie miejsca (konkretnego archiwum państwowego) przechowywania danych materiałów archiwalnych

 

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl
Odsłon artykułów: 8309197