-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku już w 2017 r.

Aktualności

Magazyny umożliwiające  przechowywanie 11 tys. metrów akt, najnowocześniejsze instalacje i systemy pozwalające na minimalizację kosztów eksploatacji przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności budynku. Powstająca siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie.

 

Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku (sierpień 2017 r.)

Umowa na budowę nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku została podpisana z firmą Skanska S.A. w sierpniu 2016 r. W ramach trwających robót budowalnych do tej pory wykonano m.in. instalacje wodno – kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, wody lodowej, wentylacji i klimatyzacji. Zrealizowano także roboty tynkarskie, posadzki cementowe i betonowe, elewacyjne.

W nowej siedzibie znajdzie się nowoczesna pracownia naukowa, pracownia digitalizacji, biblioteka, czytelnia, a także sale konferencyjne i wystawowe.

Nowo budowane archiwum to budynek zaprojektowany od podstaw. Dzięki niemu stworzone zostaną  optymalne warunki przechowywania dokumentacji pod względem bezpieczeństwa, warunków klimatycznych i ekonomicznych. Powiększenie powierzchni magazynowych umożliwi bieżące przejmowanie materiałów archiwalnych głównie z państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych województwa podlaskiego, a także poszerzy możliwość prowadzenia działalności kulturalnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej - mówi Marek Kietliński, Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku

Termin  zakończenia prac i przekazanie obiektu przez wykonawcę robót planowane jest na 30 listopada 2017 r.

Wizualizacja nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl