-A
+A

Aktualności

 

Porcelana i wyroby ozdobne z Ćmielowa, samochody ciężarowe „Star” – to tylko niektóre produkty wywodzące się z Ziemi Kieleckiej. Wystawa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc ma na celu przedstawienie znanych i mniej znanych wyrobów i surowców Ziemi Kieleckiej, a także przybliżenie historii miasta i regionu.

Ekspozycja Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej zorganizowana została z okazji VII Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich (20-21 września 2017 r.) oraz Europejskich Dni Dziedzictwa. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwszą w formie planszowej będzie można oglądać na Rynku w Kielcach w dniach od 12 września do 3 października 2017 r. Druga część wystawy, pokazująca oryginalne eksponaty, zaprezentowana zostanie w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach (przy ul. Kusocińskiego 57) w dniach od 18 do 22 września 2017 r.

Z Ziemi Kieleckiej pochodzą m.in. takie marki jak: produkty spożywcze wytwarzane w Zakładach Wytwórczych „Społem” w Kielcach, woda zdrojowa z ujęć znajdujących się w strefie ochrony uzdrowiskowej w Busku – Zdroju, ozdobne wyroby Zakładów Porcelany w Ćmielowie, elementy uzbrojenia i wyposażenia wojskowego produkowane przez Suchedniowską „Hutę Ludwików”, późniejszą Fabrykę Samochodów Specjalizowanych „Polmo SHL" im. Stanisława Staszica w Kielcach – producenta motocykli i pralek wirnikowych „Frania”, samochody „Star” wytwarzane w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach i wiele, wiele innych.