-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Dziś rozpoczyna się konferencja "Dokument elektroniczny w archiwum"

Aktualności

Czym jest dokument elektroniczny? Jakie są procedury gromadzenia i zabezpieczania dokumentacji elektronicznej? Te i wiele innych zagadnień zostanie poruszonych na konferencji „Dokument elektroniczny w archiwum. Metody postępowania,  dobre praktyki i techniki zarządzania”, która rozpoczyna się dzisiaj w Warszawie.

 

Konferencja organizowana jest przez Naczelną Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z Filmoteką  Narodową - Instytutem Audiowizualnym. Jej celem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, głównie w zakresie przejmowania, opisywania, przechowywania i udostępniania dokumentów elektronicznych. To pierwsza konferencja organizowana przez NDAP poświęcona wyłącznie tej tematyce.

Tematyka ta jest niezwykle istotna ze względu na stale rosnącą liczbę dokumentacji wytwarzanej w postaci elektronicznej. Ta wytwarzana przez urzędy zostanie przekazana lub już trafiła do zasobu archiwów państwowych. W związku z tym pojawiła się konieczność  zapoznania się z tematyką, a także edukacji archiwistów w tym obszarze.

W celu poznania praktyk w innych krajach organizatorzy konferencji przewidzieli w programie dzień międzynarodowy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji zagranicznych, min. z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii czy Węgier.

Drugiego dnia konferencji w roli prelegentów wystąpią przedstawiciele m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Cyfryzacji czy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Konferencji towarzyszy premiera najnowszej publikacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych „Dokument elektroniczny. Przewodnik i katalog dobrych praktyk”. Szczegóły publikacji już niebawem.

Konferencja potrwa 2 dni (5-6 października 2017 r.), a będzie odbywać się  w siedzibie Filmoteki Narodowej - Instytucie Audiowizualnym w Warszawie (ul. Wałbrzyska 3/5).

Organizatorzy zapewnią transmisję ONLINE wydarzenia na YouTube. Relację z konferencji oraz pierwsze komentarze będzie można również śledzić na Twitterze pod hashtagiem: #edok2017

PROGRAM KONFERENCJI

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl
Odsłon artykułów: 8324088