-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Konferencja "Dokument elektroniczny w archiwum" (Warszawa, 5-6 października 2017)

Aktualności

5-6 października w Warszawie odbyła się konferencja "Dokument elektroniczny w archiwum" organizowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Filmoteką  Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Celem konferencji było przybliżenie tematyki związanej z archiwizacją treści cyfrowych (e-archiving). Podczas konferencji poruszono zagadnienia definicji dokumentu elektronicznego oraz procesu jego zabezpieczania. Wydarzenie stanowiło pole dyskusji i wymiany doświadczeń zarówno na gruncie polskim, jak i międzynarodowym.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, dr Wojciech Woźniak podczas wystąpienia otwierającego konferencję podkreślił, że pojawienie się dokumentu elektronicznego postawiło przed archiwistami nowe wyzwania. Dodał, że kwestie dokumentacji cyfrowej nie są nieznane archiwistom. „Nie postrzegamy dokumentacji elektronicznej jako zagrożenia dla stabilnego i przewidywalnego świata archiwistyki, ale jako zadanie, które powinniśmy zrealizować, aby zapewnić trwanie pamięci o naszych czasach w przyszłości” - mówił dr Wojciech Woźniak. Jednocześnie podkreślił misję archiwów państwowych - „My archiwiści jesteśmy specyficznym wehikułem czasu. Jego zadaniem jest zarówno przenoszenie przeszłości w teraźniejszości, jak i teraźniejszości w przyszłość.”