-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • International Superior Conference on Archives (CISA) z udziałem dr. Wojciecha Woźniaka

Aktualności

W Paryżu odbywa się międzynarodowa konferencja International Superior Conference on Archives (CISA). W spotkaniu uczestniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, dr Wojciech Woźniak.

Tegoroczna sesja CISA odbywa się pod hasłem: A New Archival Policy in the Digital Era. Punktem wyjścia dyskusji są zagadnienia poruszone w raporcie zatytułowanym „Narodowa strategia na rzecz gromadzenia zasobu i dostępności archiwów publicznych w epoce cyfrowej”. Raport został opracowany w marcu 2017 r. przez Christine Nougaret, wiceprzewodniczącą Głównej Rady Archiwów. Dokument dostępny jest w wersji online >>

W spotkaniu uczestniczą dyrektorzy i wicedyrektorzy archiwów narodowych z Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Kanady, Rumunii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dyskusja dotyczy spraw związanych z kwalifikacją archiwalną, dostępem do archiwaliów, tworzeniem prawa archiwalnego, ochroną danych w kontekście narastającej dokumentacji tradycyjnej oraz dokumentacji elektronicznej. Pomimo różnic pomiędzy praktyką w poszczególnych krajach wiele problemów okazuje się powszechnych, dlatego też wspólne szukanie rozwiązań zostało uznane za wskazane.

Dwudniowe spotkania w dniach 13-14 listopada odbywają się z inicjatywy Narodowych Archiwów Francji, a na miejsce obrad wybrano w CARAN (Centre d'accueil et de recherche des Archives nationales) w Paryżu.

Organizatorzy spotkania planują przygotowanie projektu raportu końcowego oraz jego konsultacje w krajach Europy i Ameryki Północnej.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl