-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Aktualności

Archiwum Akt Nowych oraz Wojskowe Biuro Historyczne zaprezentowało depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, znajdujące się w zasobach obu instytucji. To 4284 depozyty, które rodziny poległych żołnierzy będą mogły odebrać po udokumentowaniu prawa do dziedziczenia.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Depozyty zawierają niezwykłe pamiątki po polskich żołnierzach: legitymacje, ordery oraz odznaczenia, prywatną korespondencję, dokumentację dotyczącą śmierci, fotografie najbliższych. Można również odnaleźć biżuterię, przedmioty codziennego użytku (puderniczki, zapalniczki, brzytwy), zegarki, obrączki, pocztówki, pamiątki religijne - modlitewniki i różańce.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Ten wyjątkowy zbiór pamiątek stanowi przekrój Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To wspaniały materiał do badania losów żołnierzy zaginionych podczas II wojny światowej. Wykaz jednostek, w których służyli żołnierze jest bardzo szeroki. Są wśród nich lotnicy brytyjskich Dywizjonów, m.in. 303 i 305, a także marynarze z O.R.P. "Sokół", O.R.P. "Orkan", O.R.P. "Grom". Odnaleźć można również żołnierzy wojsk lądowych z 1 Brygady Strzelców, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, II Korpusu i wielu innych.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Zbiór dokumentów i pamiątek osobistych po obywatelach polskich zmarłych na terenie Wielkiej Brytanii został przekazany przez władze brytyjskie z intencją zwrotu ich bliskim. Przez wiele lat PRL rodziny często nie były informowane o ich istnieniu lub nie miały możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu ich odbioru.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Wszelkie informacje o depozytach i procedurze odbioru oraz listy nazwisk obywateli polskich poległych na terenie Wielkiej Brytanii są dostępne na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych oraz pod numerem telefonu (22) 58 93 123.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl