-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Aktualności

Archiwum Akt Nowych oraz Wojskowe Biuro Historyczne zaprezentowało depozyty po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, znajdujące się w zasobach obu instytucji. To 4284 depozyty, które rodziny poległych żołnierzy będą mogły odebrać po udokumentowaniu prawa do dziedziczenia.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Depozyty zawierają niezwykłe pamiątki po polskich żołnierzach: legitymacje, ordery oraz odznaczenia, prywatną korespondencję, dokumentację dotyczącą śmierci, fotografie najbliższych. Można również odnaleźć biżuterię, przedmioty codziennego użytku (puderniczki, zapalniczki, brzytwy), zegarki, obrączki, pocztówki, pamiątki religijne - modlitewniki i różańce.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Ten wyjątkowy zbiór pamiątek stanowi przekrój Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To wspaniały materiał do badania losów żołnierzy zaginionych podczas II wojny światowej. Wykaz jednostek, w których służyli żołnierze jest bardzo szeroki. Są wśród nich lotnicy brytyjskich Dywizjonów, m.in. 303 i 305, a także marynarze z O.R.P. "Sokół", O.R.P. "Orkan", O.R.P. "Grom". Odnaleźć można również żołnierzy wojsk lądowych z 1 Brygady Strzelców, 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, II Korpusu i wielu innych.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Zbiór dokumentów i pamiątek osobistych po obywatelach polskich zmarłych na terenie Wielkiej Brytanii został przekazany przez władze brytyjskie z intencją zwrotu ich bliskim. Przez wiele lat PRL rodziny często nie były informowane o ich istnieniu lub nie miały możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu ich odbioru.

 

Fot. Archiwum Akt Nowych

 

Wszelkie informacje o depozytach i procedurze odbioru oraz listy nazwisk obywateli polskich poległych na terenie Wielkiej Brytanii są dostępne na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych oraz pod numerem telefonu (22) 58 93 123.

Newsletter NDAP