-A
+A

Aktualności

Kolejne skany dokumentów archiwalnych z 11 archiwów państwowych zostały udostępnione w serwisie szukajwarchiwach.pl. Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 17 tysięcy skanów akt związanych z dziejami zamku w Lesku z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu.

Zamek należał pierwotnie do marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity, a później do rodów Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchów, Krasickich i rodzin z nimi spokrewnionych. Zdigitalizowane inwentarze zamkowe zawierają skrupulatnie prowadzone wykazy przedmiotów znajdujących się w zamku, umieszczone w tabelach i wzbogacone adnotacjami autora na temat losu poszczególnych skarbów. Wszystkie przedmioty zostały dokładnie opisane, policzone i spisane w zeszytach.
W zespole nr 158 Archiwum Zamku Leskiego Krasickich znajduje się m.in. szczegółowy inwentarz rynsztunku żołnierskiego, klejnotów, sreber i broni z roku 1768.

 

 

 

 

 

Wśród zamkowych skarbów znalazła się kolekcja klejnotów: pierścienie z brylantami, obrączki, spinki wysadzane brylantami i srebrne szpilki do włosów, różnorodne pozłacane i wysadzane rubinami guziki, a także pokaźny zbiór sreber: waz i półmisków, lichtarzy, sztućców i imbryków.

W inwentarzu znaleźć można również informacje dotyczące zamkowego arsenału i rynsztunku żołnierskiego. Spis ujawnia obszerną listę broni, m.in. szable, karabele, "karabiny dla szeregowego", "karabiny żołnierskie", pistolety żelazne, "pistolety złotem nabijane",  a także "armatę żelazną wielką", "armatę mosiężną", moździerze czy buzdygany. W zgromadzonych zeszytach znalazły się również rozpiski wart zamkowych i patroli nocnych Gwardii Narodowej w Lesku w latach 1848-1849.

Obejrzeć można również skany spisu instrumentów muzycznych przekazanych nadwornemu kapelmistrzowi Józefowi Ohance w 1773 roku oraz wykaz biblioteki Złotkowskiej, a także spis pojazdów, tj. karet, kolas, wozów, bryk wraz ze spisem koni z 1774 roku, należących do Władysława Charczowskiego, kasztelana słońskiego.

Archiwum Zamku Leskiego Krasickich - więcej materiałów >>

Pierwszym właścicielem zamku, którego budowa rozpoczęła się w 1538 roku, był marszałek wielki koronny Piotr Kmita Sobieński herbu Szreniawa. Zamek odziedziczyła po nim jedna z córek, Katarzyna Stadnicka. Majątek aż do I połowy XVIII wieku był własnością rodziny Stadnickich, a od 1731 roku do 1776 roku był w posiadaniu rodziny Ossolińskich. W późniejszym okresie, do 1799 roku zarządzała nim rodzina Mniszchów, by w 1799 roku opuszczona (po wielkim pożarze w 1785 roku) budowla stała się wianem, które wniosła do rodziny Krasickich Julia Teresa Mniszchówna – małżonka Franciszka Ksawerego Krasickiego. Właścicielami zamku Krasiccy byli aż do 1939 roku.

 

Widok zamku od strony dziedzińca.
 

 

Lesko. Zamek Krasickich. Fragment zamku od strony dziedzińca.

 

 

Fragment jednego z pokoi zamku. Na ścianie portrety Krasickich.
 

 

Fragment sali jadalnej. Na ścianie portrety Krasickich.
 

 

Liczba wszystkich skanów, które dodano podczas ostatniej aktualizacji Szukaj w Archiwach wynosi 953 811. Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Naczelny Komitet Narodowy (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Rada Stanu i Rada Ministrów Księstwa Warszawskiego (z Archiwum Głównego Akt Dawnych), Akta Miasta Gorzowa (z Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim), Archiwum Zamku Leskiego Krasickich oraz Afisze, plakaty i druki ulotne z terenu Przemyśla (z Archiwum Państwowego w Przemyślu).

Pełny spis nowych zespołów do pobrania >>


Szukajwarchiwach.pl to serwis internetowy, na którym prezentowane są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach państwowych i nie tylko. Z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają m.in. genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi. 
W 2017 roku z serwisu skorzystało ponad 649 tys. użytkowników, a liczba odsłon osiągnęła wynik aż 44,1 mln.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl