-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • III Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… — patriotyzm jako wartość w edukacji publicznej”

Aktualności

Działania edukacyjne archiwów państwowych służące m.in. upowszechnianiu wiedzy o nich samych jako instytucjach przechowujących i troszczących się o pamięć narodu, a tym samym będących częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, od lat zajmują ważne miejsce w ich działalności. W ten sposób archiwa przekazują wiedzę zarówno o przeszłości i jej dziedzictwie, jak i praktycznym znaczeniu dokumentów w życiu współczesnego człowieka i obywatela.

Z tego względu, jak również z powodu utrzymującego się dużego zainteresowania tematyką dwóch kolejnych konferencji z cyklu „Educare necesse est….”, uprzejmie informujemy, że w roku bieżącym zostanie zorganizowana już III Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków. Wydarzenie jest wspólnym projektem Archiwum Państwowego w Warszawie, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest również okazją, by przedmiotem rozważań niniejszej konferencji uczynić wartości patriotyczne, ich rolę w edukacji publicznej oraz wpływ na kształtowanie postaw społecznych.

W związku z tym proponujemy, aby referaty i dyskusje III Ogólnopolskiej Konferencji Archiwistów i Historyków koncentrowały się wokół następujących zagadnień:

1.      Patriotyzm — idea i zjawisko od połowy XVIII w. do XXI stulecia (m.in. czym jest miłość ojczyzny, jakie czynniki ją kształtują, jaką rolę pełni w tworzeniu wartości wspólnotowych — państwowych, regionalnych, lokalnych, obywatelskich, stowarzyszeniowych, formuły patriotyzmu, społeczne funkcje patriotyzmu, emocjonalność i racjonalność w postawach patriotycznych, symbolika patriotyczna, demonstracje i reprezentacje patriotyzmu, poszukiwanie uniwersum patriotycznego, patriotyzm a inne uczucia);

2.      Wartości patriotyczne w programach szkolnych i działaniach archiwów (doświadczenia i refleksje);

3.      Rola nauk pomocniczych w warsztacie dydaktyka i archiwisty.

W ramach konferencji przewidziane są sesje z referatami oraz warsztaty w archiwach warszawskich.

Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 7–8 czerwca 2018 r. Pierwszego dnia miejscem obrad będzie Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), drugiego dnia siedziba Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ul. Świętojerska 9).

Zgłoszenia wraz ze streszczeniem prosimy nadsyłać do 30 kwietnia 2018 r. (na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Podstawą kwalifikacji referatu będzie streszczenie.Zgłoszenia do udziału w obradach bez referatu przyjmujemy do 20 maja 2018 r.

************

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

I. Zgłoszenie referatu

Zgłoszenia propozycji wystąpień w konferencji prosimy nadsyłać do 30 kwietnia 2018 r. na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zgłoszenie powinno zawierać:

1.      imię i nazwisko referenta,
2.      informacje o referencie — zainteresowania badawcze, miejsce pracy,
3.      adres email referenta,
4.      telefon kontaktowy,
5.      tytuł zgłaszanego wystąpienia,
6.      abstrakt wystąpienia.

II. Zgłoszenie uczestnictwa w obradach bez referatu

Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji prosimy nadsyłać na „Karcie uczestnictwa” do 20 maja 2018 r. na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

POBIERZ:

Karta uczestnictwa

Logo konferencji

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl