-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Inauguracja obchodów 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych

Aktualności

7 lutego, w 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala Archiwisty uroczyście rozpoczynająca całoroczne obchody tego szczególnego jubileuszu


Uroczystość inauguracji obchodów 100. rocznicy utworzenia archiwów państwowych, fot. Jacek Rajkowski.

W związku z wyjątkowym czasem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” wraz z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus im. Jerzego Semkowa.

- Rok 2019 jest rokiem stulecia polskich archiwów państwowych, których prawne powstanie datuje się od dekretu Naczelnika Państwa z dnia 7 lutego 1919 r. O organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. – mówił Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. - Tak się złożyło, że objąłem urząd Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych niemalże sto lat od podpisania tego dekretu. Traktuję to jako powinność archiwów  państwowych do podsumowania ostatnich stu lat zarządzania jakże cennym dobrem narodowym – historycznym spadkiem, sięgającym początków istnienia naszej państwowości aż po czasy ostatnie. Traktuję to także jako zobowiązanie, aby tym bardziej o spadek ten dbać i ochraniać go w przyszłości.