-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Podpisanie umowy o zamianie nieruchomości między Miastem Łódź a Archiwum Państwowym w Łodzi

Aktualności

Dzisiaj podpisane zostało porozumienie między Miastem Łódź a Archiwum Państwowym w Łodzi o zamianie nieruchomości. Na jego mocy zarządzany przez łódzkie archiwum budynek byłego ratusza miejskiego przy placu Wolności 1 przekazany zostanie samorządowi a archiwum zyska w zamian nieruchomość pod budowę nowej siedziby


Podpisanie umowy o zamianie nieruchomości, fot. AP Łódź.

Umowę podpisali Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski.

W wyniku przeprowadzonych negocjacji archiwum przyjęło propozycję niezabudowanej nieruchomości przy placu Dąbrowskiego 19 o powierzchni ok. 4500 m², w zamian za którą przekazało miastu dwa budynki: ratusza przy placu Wolności 1 oraz placówkę przy al. Piłsudskiego 33. Na przejętej przez archiwum działce powstanie obiekt o powierzchni użytkowej ok. 8000-9000 m², zdolnej pomieścić 45 km bieżących akt, co powinno zabezpieczyć jego potrzeby na najbliższe 30 lat.

- Tworzy się kolejny punkt na mapie archiwów oraz realna wizja stworzenia bezpiecznych warunków do długotrwałego gromadzenia, konserwacji i udostępniania materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi. Podpisanie porozumienia jest pierwszym krokiem do poprawy obecnej sytuacji, a co niezwykle ważne, ma to miejsce w roku jubileuszu stulecia utworzenia sieci archiwalnej - podkreśla Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.