-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Seminarium poświęcone historii gospodarczej Zamościa i dziejom Polskiego Złotego

Aktualności

W poniedziałek w sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość odbyła się prelekcja poświęcona historii Polskiego Złotego i rozwoju gospodarczego Zamościa w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Podczas spotkania zaprezentowano monetę wybitą przez NBP z okazji  100. rocznicy podpisania Dekretu o archiwach państwowych

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych i 100-lecia Polskiego Złotego. Organizatorem wydarzenia było Archiwum Państwowe w Zamościu i lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego.


Otwarcie spotkania. Na zdjęciu: wiceprezydent Zamościa Piotr Zając, Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu Jakub Żygawski, Dyrektor NBP Oddział w Lublinie dr Ilona Skibińska-Fabrowska, fot. NBP.

W spotkaniu wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zamościu. W ramach zajęć zaprezentowano dwa wystąpienia o tematyce gospodarczej, którym towarzyszyła wystawa „Dzieje złotego”. Dr Ilona Skibińska-Fabrowska, Dyrektor NBP Oddział w Lublinie przedstawiła słuchaczom losy i odrodzenie Polskiego Złotego. Polska jednostka monetarna – złoty ([1919]–1924 r.) - zespół monet, ich prób oraz wzorów banknotów został wpisany w tamtym roku na Polską Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Więcej szczegółów na temat odrodzenia złotego na stronie Pamięć Polski.

O rozwoju gospodarczym Zamościa w okresie dwudziestolecia międzywojennego opowiedział Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu Jakub Żygawski. Wystąpieniu towarzyszyły prezentacje materiałów archiwalnych z zasobu archiwum.