-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Premiera książki „Udział mieszkańców Bieżanowa w walce o niepodległość Polski (1914-1920)”

Aktualności

W piątek 18 października 2019 r. w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne publikacji kustosza Archiwum Narodowego w Krakowie Tomasza Wrońskiego „Udział mieszkańców Bieżanowa w walce o niepodległość Polski (1914-1920)”

Publikacja wydana przez Archiwum Narodowe w Krakowie, przybliża czytelnikom historię najnowszą, dzięki źródłom archiwalnym oraz pamięci lokalnej społeczności. Bieżanów (obecnie część Krakowa) stał się areną działań militarnych podczas I wojny światowej już w 1914 r. Mieszkańcy dotąd spokojnej, dobrze rozwijającej się miejscowości wrzuceni w tryby wielkiej machiny wojennej, wykazali się ofiarnością, aktywnie działając na rzecz odrodzenia Polski: wspierali pobór ochotników do Legionów Polskich, brali udział w pracach Powiatowego Komitetu Narodowego, Polskiej Organizacji Wojskowej, walczyli i ginęli na frontach „Wielkiej wojny”, a po odzyskaniu niepodległości bronili granic ojczyzny.

Książki rozłożone na stole.
Monografia „Udział mieszkańców Bieżanowa w walce o niepodległość Polski (1914-1920)” , fot. ANK/L. Pochwalska.

Monografia przygotowana w formie albumu, ilustrowana jest materiałami zgromadzonymi w Archiwum Narodowym w Krakowie, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Wojskowym Biurze Historycznym – Centralnym Archiwum Wojskowym, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Parafii Rzymskokatolickiej w Bieżanowie oraz fotografiami i dokumentami z prywatnych kolekcji.

Książka w sprzedaży już od 18 października 2019 r. w siedzibie Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16. Oprócz wersji papierowej będzie dostępna również w wersji ePUB i MOBI.

Miejsce i czas spotkania promocyjnego:

18 października 2019 r. godzina 17.00

Centrum Kultury Podgórza - Dwór Czeczów (na Starym Bieżanowie)

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 36, 30-898 Kraków

Wstęp wolny!

Organizatorzy: Archiwum Narodowe w Krakowie, Centrum Kultury Podgórza - Dwór Czeczów.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl