-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Nowy budynek Archiwum Narodowego w Krakowie przejęty od generalnego wykonawcy

Aktualności

14 tys. m² powierzchni użytkowej, magazyny archiwalne zdolne pomieścić ok. 70 tys. metrów  bieżących akt, sala audiowizualna na 180 osób, przestronne sale wystawowe, nowoczesne pracownie konserwacji i digitalizacji, introligatornia i wielomodułowa czytelnia na materiały archiwalne – nowy budynek Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22 E to jeden z najnowocześniejszych budynków w Europie. 29 maja br. odebrano go z rąk generalnego wykonawcy.


Fot. L. Pochwalska/ANK.

Przy realizacji obiektu zastosowano najnowocześniejsze technologie mające na celu ochronę cennych zbiorów archiwalnych oraz rozwiązania służące dbałości o środowisko i niską energetyczność budynku. Zarówno przyciągająca uwagę bryła obiektu, jak i wykorzystane rozwiązania, m.in. w konstrukcji ścian, a także zastosowanie nowoczesnych systemów, w tym przeciwpożarowego, dedykowanego dla obiektów archiwalnych oraz systemów ogrzewania i chłodzenia z użyciem systemu geotermalnego, to innowacyjne rozwiązania, które zapewniają najlepsze warunki do przechowywania zasobu archiwalnego w długiej perspektywie czasowej. Całe zapotrzebowanie na ciepło zapewnione zostanie przez sam obiekt, bez wspomagania z sieci ciepłowniczej. Dodatkowo zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne zmniejszają koszty ponoszone na dostawy energii elektrycznej. Całością rozwiązań technicznych można w prosty sposób sterować za pomocą nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem.

Nowy budynek pomieści wszystkie materiały archiwalne z 5 obiektów rozporoszonych w różnych lokalizacjach na terenie Krakowa  oraz ekspozytury w Spytkowicach k. Zatoru (ok. 20 000 mb akt). Jest to bardzo duże udogodnienie dla odbiorców materiałów archiwalnych, którzy będą mogli korzystać z całości zasobów zgromadzonych  w jednym miejscu. Reszta powierzchni magazynowej stanowić będzie rezerwę na dopływy przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

W przestronnych i wygodnych czytelniach użytkownicy będą mieli dostęp do zgromadzonego w jednym miejscu całego zasobu jednego z największych archiwów w Polsce. Sala audiowizualna i sala wystawowa pozwolą na zaoferowanie szerokiej publiczności atrakcyjnych inicjatyw popularyzatorskich. Wnętrza dostosowane są do przyjęcia osób niepełnosprawnych ruchowo.


Fot. L. Pochwalska/ANK.

Nowy budynek został zrealizowany według projektu Pracowni Konserwacji Zabytków „Arkona” Sp. z o.o. z roku 2016. Nieruchomość na ten cel nieodpłatnie przekazała Agencja Mienia Wojskowego w roku 2013. Finansowanie inwestycji wartej ok. 123 mln zł pochodzi w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycję realizowała firma budowlana Skanska SA – przy udziale Inwestora Zastępczego – ECM Group Polska SA. Wraz z budową nowego obiektu odrestaurowano także dwa mniejsze budynki zabytkowe – pozostałości dawnej twierdzy „Kraków”.

Od 2 czerwca przez kilka miesięcy będzie trwał montaż regałów archiwalnych i wyposażenia biurowego, specjalistycznego oraz informatycznego. W drugiej połowie 2020 r. rozpocznie się przeprowadzka liczącego ok. 20 000 mb zasobu archiwum. Otwarcie nowego budynku Archiwum Narodowego w Krakowie dla użytkowników planowane jest na I kwartał 2021 r.

 

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl