-A
+A

Aktualności

W okresie międzywojennym, w Przemyślu, którego położenie zdecydowanie jest bliższe górom, hucznie świętowano… „Święta Morza”! Od dziś na stronie Archiwum Państwowego w Przemyślu można podziwiać wystawę poświęconą tym uroczystym obchodom

Pocztówka z żaglówkami, w tle kamieniczki.
Pocztówka z nad morza, Materiały rodziny Malawskich.

Obchody odbyły się m.in. w 1933 r., a ich początek wyznaczono na 29 czerwca. Dzień wcześniej mieszkańcy Przemyśla usłyszeli dźwięk syren, a następnie minutą ciszy oddano hołd wszystkim poległym w obronie morskich i zachodnich granic Rzeczpospolitej.

Plakat z programem Święta Morza w Przemyślu w 1933 roku.
Program obchodów „Święta Morza”, Afisze, plakaty i druki ulotne z terenu Przemyśla w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, sygn.1882.

Oficjalnie kilkudniowe obchody rozpoczęły występy orkiestr wojskowych, a bicie dzwonów, zapraszało na nabożeństwa w kościołach wszystkich obrządków. Później świętowanie przeniosło się nad San, gdzie nastąpiło święcenie wody i łodzi, defilada taboru wodnego pływającego przed przedstawicielami władz. Uroczyste obchody "Wianków", pokazy saperskie na Sanie, zawody kajaków i łodzi, zabawy taneczne - to tylko niektóre atrakcje przewidziane na te wyjątkowe uroczystości! Ich inicjatorem była Liga Morska i Kolonialna Oddział w Przemyślu, na czele z prezesem, ppłk. Benedyktem Majkowskim.

Defilada marynarzy.
Defilada marynarzy na przemyskim Rynku w czasie obchodów Święta Morza, fotografia z Księgi pamiątkowej podpułkownika Benedykta Majkowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej materiały archiwalne dotyczące obchodów „Święta Morza” w Przemyślu oraz fotografie związane z wypoczynkiem nad morzem, które zostały pozyskane w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej!

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl