-A
+A

Aktualności

22 lipca br. odbyła się oficjalna inauguracja portalu 1920.gov.pl poświęconego wydarzeniom 1920 r. ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej w jej 100. rocznicę. Pomysłodawcą i wykonawcą strony jest Archiwum Akt Nowych

       ZOBACZ PORTAL

Gości wydarzenia przywitali Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk oraz Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak. Zastępca Dyrektora AAN Mariusz Olczak zapowiedział prezentację portalu, której dokonali jego twórcy – koordynator projektu Magdalena Wiercińska i redaktor naczelny Jarosław Stryjek. O dostępnej na portalu wirtualnej galerii plakatów propagandowych z okresu wojny polsko-bolszewickiej opowiedział Dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie Mariusz Knorowski. Podczas wydarzenia można było obejrzeć również filmy promujące stronę oraz zapoznać się z oryginalnymi materiałami archiwalnymi wykorzystanymi przy jej tworzeniu.


Inauguracja portalu 1920.gov.pl. Dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak.

- Tego typu portale pełnią przede wszystkim rolę edukacyjną (…), szczególnie dzisiaj w dobie Internetu jest to bardzo ważne  – mówił Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. - Archiwa Państwowe są naturalnym źródłem, by o takich rzeczach opowiadać. Ich zasoby są nieprzebrane i w dużej mierze ciągle odkrywane. Mam nadzieję, że portal spotka się z bardzo dobrym przyjęciem internautów – dodał.


Inauguracja portalu 1920.gov.pl. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

Dr Paweł Pietrzyk przypomniał również o niedawnym sukcesie innego portalu przygotowanego przez Archiwa Państwowe. Strona powstancyslascy.pl przygotowana przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe Katowicach zdobyła w ubiegłym tygodniu głosami internautów tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych przedstawił również inne inicjatywy planowane przez Archiwa Państwowe z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Wykaz inicjatyw.

Portal zaprojektowano jako kalendarium i narrację dzień po dniu dla roku 1920 ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej. Nowoczesna forma portalu ma charakter informacyjny, popularyzatorski i edukacyjny, a archiwalna i historyczna opowieść wzbogacona jest dodatkowo o treści wizualne – unikalne źródła archiwalne, niezwykłe fotografie i mapy. Wyjątkowym elementem strony jest wirtualna galeria plakatów – ekspozycja poświęcona wojnie propagandowej, zawierająca plakaty, afisze i druki ulotne ze zbiorów Archiwum Akt Nowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wszystko to zostało uzupełnione ciekawymi artykułami, infografikami i wypowiedziami ekspertów. Strona każdego dnia będzie uzupełniana o nowe, nieznane materiały - informacje będą umieszczane na bieżąco do 11 listopada.


Inauguracja portalu 1920.gov.pl. Koordynator projektu Magdalena Wiercińska (AAN) opowiada o funkcjonalnościach portalu.


Inauguracja portalu 1920.gov.pl. Prezentacja galerii plakatów.

Portal skierowany jest do wszystkich osób, które pasjonują się historią, ale także dla tych, którzy chcą poznać historię walk na przedpolach Warszawy i skorzystać z prezentowanych źródeł archiwalnych. Zadaniem portalu jest również promowanie idei archiwów rodzinnych. Ponadto użytkownikom umożliwiono zgłaszanie swoich historii rodzinnych i prezentowania ciekawych pamiątek z wydarzeń 1919-1920.


Inauguracja portalu 1920.gov.pl. Prezentacja oryginalnych dokumentów z zasobu AAN wykorzystanych przy tworzeniu strony.

Twórcami portalu są pracownicy Archiwum Akt Nowych we współpracy z Muzeum Plakatu (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Powstał on w ramach projektów Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dla Archiwów Państwowych dotyczących rocznicy 1920 roku i Bitwy Warszawskiej.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl