-A
+A

Aktualności

W tym roku mija 75. rocznica tragicznych wydarzeń lipca 1945 roku, do których doszło na Suwalszczyźnie i sąsiednich obszarach - tzw. obława augustowska. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Suwałkach opublikowało wyjątkowe kalendarium upamiętniające tamte dni

Podczas przeprowadzonej w lipcu 1945 r. przez siły Armii Czerwonej operacji przeciwko polskiemu i litewskiemu podziemiu niepodległościowemu zatrzymano tysiące osób a ok. 600 zaginęło bez wieści (najpewniej poniosło śmierć). Archiwum Państwowe w Suwałkach od lat stara się w różny sposób upamiętnić ten dramat i wiedzę o nim przekazać współczesnym i przyszłym pokoleniom.

W tym roku na stronie internetowej Archiwum sukcesywnie publikowane będzie „Kalendarium obławy”, opracowane na podstawie dostępnych i wybranych źródeł archiwalnych ze zbiorów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Ich kopie zostały opublikowane na portalu pamyat-naroda.ru, który udostępnia głównie materiały pochodzące z okresu II wojny światowej (lat 1941–1945). Pierwsza część kalendarium obejmuje czas poprzedzający obławę augustowską. Opracowanie będzie uzupełniane sukcesywnie o zapisy dotyczące przebiegu operacji, a także wydarzeń po zakończeniu jej głównej fazy.

ZOBACZ KALENDARIUM

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl