-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • Wystawa „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w Gorzowie Wielkopolskim

Aktualności

Wystawa plenerowa „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” zrealizowana została przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim w ramach ogólnopolskiego projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest podkreślenie wartości dokumentów przechowywanych w archiwach domowych oraz kontynuacja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Wystawa plenerowa na rynku.
Wystawa „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów” w Gorzowie Wielkopolskim, fot. Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim.

Na dwudziestu planszach zaprezentowane zostały zbiory rodzinne przekazane w ostatnich latach do Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim. Są to między innymi: zdjęcia, dokumenty metrykalne, świadectwa szkolne, korespondencja wojenna, odznaczenia. Materiały te ukazują dzieje poszczególnych rodzin na tle historii Polski. Szczególnie zaakcentowany został tutaj okres walki o niepodległość, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i pierwsze powojenne lata w Gorzowie..

Wystawa ma również stanowić zachętę do odszukania rodzinnych dokumentów, zadbania o nie i zaprezentowania ich szerzej, by inni mogli w ten sposób poznawać historię – tę wielką i tę lokalną, rodzinną -  barwniejszą od dziejów podręcznikowych.

Wystawę plenerową można oglądać na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim od strony ul. Obotryckiej do 30 listopada 2020 r. Na stronie Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim dostępna jest również jej wersja on-line.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl