-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • „Światło dla Białorusi” po raz kolejny w Archiwach Państwowych

Aktualności

Dzisiaj w rocznicę proklamowania niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, białoruskie społeczeństwo, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Z tej okazji Archiwa Państwowe włączają się po raz kolejny w akcję #LightForBelarus

Biało-czerwono-biała flaga Białorusi wywieszona przed wejściem do budynku Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Akcja „Światło dla Białorusi”/#LightForBelarus jest symbolicznym gestem solidarności z walczącymi od sierpnia ubiegłego roku o swobody demokratyczne obywatelami Białorusi. Część budynków państwowej sieci archiwalnej zostanie dzisiaj symbolicznie oświetlona w biało-czerwono-białe barwy, a przed wejściem do innych załopoczą historyczne flagi Białorusi. W czasie aktualnych protestów są one używane przez opozycję jako symbol walki o wolne i demokratyczne państwo.

W inicjatywie biorą udział instytucje kultury i dziedzictwa narodowego, muzea, teatry, galerie, filharmonie i inne instytucje publiczne w całej Polsce oraz w Europie i na świecie. Podczas pierwszej odsłony akcji 12 i 13 września 2020 r. historyczne narodowe barwy Białorusi pojawiły się w Polsce na ponad 170 obiektach publicznych.

Akcja jest otwarta – mogą wziąć w niej udział również osoby prywatne poprzez powieszenie biało-czerwono-białej flagi Białorusi lub symboliczne wykorzystanie jej kolorów.

Inicjatorami akcji w Polsce są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury i TVP Kultura.

 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl