-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • V Ogólnopolska Konferencja Archiwistów i Historyków „Educare necesse est… - Rzeczpospolita małych ojczyzn”

Aktualności

Na przełomie czerwca i lipca (30.06–1.07) odbędzie się piąta konferencja w ramach cyklu „Educare necesse est…”. Jej tematyka poświęcona będzie historii lokalnej i regionalnej

Ze względu na warunki pandemiczne obrady konferencji odbywać się będą online.

Uczestnicy konferencji pochylą się nad takimi kwestiami, jak:

  • Historia „naszej małej ojczyzny”, czyli miejsce, rola i znaczenie historii lokalnej i regionalnej;
  • Historia lokalna i regionalna w edukacji szkolnej;
  • Źródła archiwalne do historii lokalnej i regionalnej — charakterystyka i możliwości ich praktycznego wykorzystania.

W programie przewidziane są również wykłady ekspertów poświęcone m.in. opracowaniu i interpretacji materiałów filmowych, zasadom porządkowania i zabezpieczania domowych archiwów, wykorzystaniu aplikacji komputerowych w archiwum i edukacji oraz projektom edukacyjnym.

Sowa w okularach logo konferencji

Zapraszamy historyków, archiwistów, nauczycieli, muzealników i bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji do nadsyłania zgłoszeń w charakterze prelegenta lub uczestnika bez referatu. W związku ze zmianą tradycyjnej formy obrad, osoby zainteresowane wystąpieniem na konferencji, proszone są o nadesłanie razem z wypełnionym formularzem zgłoszenia również swojego referatu (lub wersji roboczej). Nadesłane teksty zostaną udostępnione przed konferencją na stronie internetowej organizatora, gdzie uczestnicy obrad będą mogli wcześniej się z nimi zapoznać, co usprawni prowadzenie dyskusji.

Zgłoszenia propozycji wystąpień należy nadsyłać do 15 maja 2021 r. (formularz zgłoszenia wraz z plikiem zawierającym tekst referatu) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Włączenie referatu do programu konferencji zostanie potwierdzone do 29 maja 2021 r.

Zgłoszenia uczestnictwa bez referatu przyjmowane są do 5 czerwca 2021 r., również na załączonym formularzu.

Organizatorami konferencji są: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Warszawie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Samodoskonalenia Nauczycieli oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

Zaproszenie (pdf, 158 KB)

Zgłoszenie referatu (docx, 127 KB)

Zgłoszenie udziału bez referatu (docx, 126 KB)


 

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl