-A
+A

Aktualności

Wystawa bezcennych obiektów uhonorowanych w tym roku wpisem na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata prezentowana będzie w lipcu w Lublinie

10 czerwca br. Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata wzbogaciła się po raz czwarty o kolejne unikatowe obiekty, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości w dziejach Polski. Te przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach bezcenne skarby narodowego dziedzictwa mają fundamentalne znaczenie dla historii, kultury i tożsamości naszego kraju.

Obiekty przybliża wyjątkowa wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja”. Ekspozycja została zaprezentowana po raz pierwszy 9 czerwca br. w Warszawie. Teraz wyrusza w trasę po całej Polsce – do miast, w których przechowywane są nagrodzone perły dziedzictwa.

Pierwszy przystanek – Lublin. Wystawę gościć będzie Archiwum Państwowe w Lublinie, w którego zbiorach znajdują się aż dwa uhonorowane w tym roku bezcenne zespoły – Akta Trybunału Koronnego Lubelskiego z lat 1579-1811 oraz Archiwum Ordynacji Zamojskiej ze Zwierzyńca z lat 1581-1944.

Oficjalne otwarcie ekspozycji na Placu Litewskim w Lublinie (obok pomnika Unii Lubelskiej) nastąpi 6 lipca 2021 r. Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców miasta i turystów do 29 lipca 2021 roku. Zapraszamy!

Grafika z tytułem datą i miejscem wystawy

Wystawa:„Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 4. edycja” w Lublinie

Data: 6-29 lipca 2021 r.

Miejsce: Plac Litewski (obok pomnika Unii Lubelskiej), Lublin

---------

4. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

---------

Zobacz wszystkie uhonorowane obiekty na stronie Pamięć Polski.

---------

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W związku z jego realizacją, podejmowane są również działania na rzecz upowszechnianie wiedzy i szerokiego udostępniania dziedzictwa dokumentacyjnego. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: światowa oraz regionalne i krajowe.

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. W tym roku Komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a któremu przewodniczy Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, umieścił wyjątkowe obiekty na Liście już po raz czwarty.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl