-A
+A
  • Start /
  • Aktualności /
  • List gratulacyjny od Marszałka Województwa Dolnośląskiego za organizację EDD

Aktualności

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze otrzymało list gratulacyjny od Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego za zorganizowanie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa

List z gratulacją za zaangażowanie w organizację EDD W ramach wydarzenia Archiwum przygotowało stacjonarną wystawę pt. „Piwo w Karkonoszach”, której uroczyste otwarcie odbyło się 8 września br. Ekspozycja składała się z 13 gablot i 18 plansz, opisujących dzieje słodownictwa i browarnictwa oraz browarów w Miedziance, Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Mirsku i Gryfowie Śląskim. Wielkim zainteresowaniem odwiedzających ekspozycję cieszyły się średniowieczne pergaminowe dokumenty, akta cechowe oraz XVIII- i XIX-wieczna dokumentacja budowlana browarów. Ekspozycję wzbogaciły muzealia pochodzące ze zbiorów jeleniogórskich muzeów i lwóweckiej biblioteki: skrzynki na piwo, beczki, butelki i kufle. Ekspozycji towarzyszył katalog pod tym samym tytułem.

Ponadto kurator wystawy – Wojciech Szczerepa przybliżył zebranym dzieje piwowarstwa w regionie karkonoskim i sylwetki słynnych piwowarów. Michał Barancewicz – współwłaściciel Browaru Dolina Bobru we Wleniu zaprezentował odwiedzającym proces warzenia piwa. Słuchacze mieli również możliwość „poczucia browaru” poprzez powąchanie chmielu i różnych słodów. Zgromadzeni goście obejrzeli także film produkcji czechosłowackiej pt. „Postrzyżyny” w reżyserii Jiříego Menzela, którego akcja toczy się w browarze w Nymburku.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl