-A
+A
  • Start

Wystawy

Wielkopolska w czasie I wojny światowej - wystawa

Archiwum Państwowe w Lesznie zaprasza do swojej siedziby na wystawę przybliżającą sytuację w południowo-zachodniej Wielkopolsce podczas Wielkiej Wojny.

Na ekspozycji pt. „W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej” zaprezentowane zostały m.in. obwieszczenia o mobilizacji, którą 1 sierpnia ogłoszono w Prowincji Poznańskiej, a także fotografie żołnierzy niemieckich, w tym zwłaszcza Polaków z terenu Wielkopolski, powołanych pod koniec czerwca 1915 r. Przedstawiono także kilka zdjęć z obozu jenieckiego zorganizowanego na zamku w Rydzynie od wiosny 1916 r. do listopada 1918 r. 

 
 

Zwiedzając wystawę, możemy również obejrzeć m.in. zdjęcia i pocztówki przedstawiające np. wolontariuszy, punkt apteczny oraz kuchnię wojskową na dworcu kolejowym w Lesznie, a także przeczytać pismo mieszkanki Miejskiej Górki do landrata rawickiego z prośbą o zwolnienie ze służby jej męża ze względu na trudne warunki rodzinne. Na wystawie znalazły się także ogłoszenia i plakaty agitacyjne dotyczące zbiórek i pożyczek wojennych.

Część prezentacji poświęcona jest najważniejszym działaniom wojennym, w tym zburzeniu przez Niemców pobliskiego Kalisza. Uzupełnienie ekspozycji stanowią liczne militaria i wyposażenie żołnierzy I wojny światowej, np. broń biała i palna, granaty, hełmy, menażki czy maska gazowa dla konia.


Wystawa czynna do 15 października 2014 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Lesznie. Wstęp wolny.

Zobacz wybrane materiały archiwalne prezentowane na wystawie.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl