-A
+A

Dla użytkowników archiwów

ZBIORY

Gromadzone przez lata dokumenty, zapiski, listy, fotografie, mapy, zbierane pod pewnym kątem lub przypadkowo otrzymane, cieszą kolekcjonera i jego bliskich. Poświęcamy im dużo uwagi i czasu, znajdujemy dogodne miejsce i sposoby zabezpieczania, układamy w określony sposób lub po prostu umieszczamy na półkach lub stosach. Zmiany sytuacji rodzinnej lub lokalowej, likwidacja organizacji lub stowarzyszenia, zmiany zainteresowań i okoliczności sprawiają, że zgromadzone zbiory tracą znaczenie w oczach aktualnego posiadacza. Nie tracą jednak wartości, o czym warto pamiętać. Można też uczynić szerszy użytek z tej wartości, z treści zawartej w dokumentach, udostępniając ją innym pasjonatom i badaczom.


Jeśli mamy obawy, że nie jesteśmy w stanie nadal zapewnić dokumentom właściwych warunków, warto przekazać je do instytucji, która zatroszczy się o nie we właściwy sposób, przechowując je przez następne lata i stulecia. Archiwum rodzinne może stać się znaną i cenioną częścią wspólnego dziedzictwa narodowego, eksponowaną na wystawach już teraz lub po określonym czasie. O pomoc we wskazaniu takiej instytucji warto zwrócić się do najbliższego archiwum państwowego.

 

 

ARCHIWA PAŃSTWOWE

Gromadzenie, przechowywanie i zabezpieczanie archiwaliów to jedne z najważniejszych zadań archiwów państwowych.

Jesteśmy profesjonalistami, istniejemy od 1919 r., ale doświadczenia zbieramy od ponad 200 lat. Od tylu właśnie lat przechowujemy dokumenty państwowe i prywatne, traktaty międzynarodowe i prywatne listy. Nie ma instytucji bardziej godnej zaufania niż ta, która z jednakową pieczołowitością dba o akta najwyższych władz państwowych i spuścizny osób prywatnych. Od ponad dwóch wieków budujemy zaufanie społeczne i z tego powodu powierzono nam funkcję urzędów wiary publicznej. Archiwa państwowe nie mogą ulec likwidacji, bo wówczas zaginie pamięć o przeszłości naszego narodu.

W naszej działalności obowiązują wysokie standardy opracowywania i udostępniania dokumentów. Zatrudniamy wysoko wykwalifikowanych pracowników i dysponujemy odpowiednimi warunkami magazynowymi.

 

PRZEKAZANO DO ARCHIWÓW

Archiwum Akt Nowych

Archiwum Państwowe w Kaliszu

Archiwum Narodowe w Krakowie

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl