IV Międzynarodowa Konferencja Programu UNESCO „Pamięć Świata”, obradująca pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Bogdana Zdrojewskiego w Warszawie w dniach 18 – 21 maja 2011 r., omówiła na wniosek Krajowego Komitetu Programu UNESCO „Pamięć Świata” projekt dokumentu programowego, któremu ze względu na jego znaczenie dla dalszej współpracy międzynarodowej dotyczącej ochrony tej części dziedzictwa kulturalnego ludzkości, która przechowują archiwa, biblioteki i muzea, nadano nazwę „Deklaracja Warszawska”. Konferencja po przyjęciu wszystkich założeń merytorycznych tego dokumentu zleciła Międzynarodowemu Komitetowi Doradczemu „Pamięć Świata”, który zebrał się na swym X Posiedzeniu w Manchesterze i obradował w dniach 22 – 25 V 2011 r., przyjęcie jego ostatecznej redakcji. Nastąpiło to w dniu 25 maja 2011 roku i od tego momentu Deklaracja Warszawska jest formalnym dokumentem, wskazującym kierunki rozwoju działalności międzynarodowej w tym zakresie, włączając w to także problem przyjęcia konwencji międzynarodowej dotyczącej ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości.
czytaj więcejArchiwalia i dokumenty proponowane na listę światową przez Polski Komitet Programu "Pamięć Świata"
W dniu 28 października 2002 r., w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, odbyła się promocja płyty CD-ROM "Pamięć Polski - PAMIĘĆ ŚWIATA" prezentującej polskie obiekty archiwalne i biblioteczne wpisane na światową listę Programu UNESCO "Memory of the World" połączona ze zgłoszeniem na listę kolejnego polskiego obiektu - aktu Konfederacji Warszawskiej z 1573 r. Zawarta na niej multimedialna prezentacja dostępna jest w wersji on-line w naszym serwisie pod adresem: www.archiwa.gov.pl/memory.
czytaj więcejNa Światowej Liście Programu UNESCO "Pamięć Świata", obejmującej obecnie 427 wpisów, znajduje się siedemnaście obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego, w tym dwa międzynarodowe.
Wpisane w 1999 roku