-A
+A

Prowadzone przez NDAP

Program INDEX Pamięci Polaków Zamordowanych i Represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom

Z inicjatywą Programu INDEX wystąpiło środowisko związane z krakowskim Instytutem Studiów Strategicznych. Rzetelne i wiarygodne historycznie zbadanie skali nazistowskich represji wobec Polaków udzielających pomocy Żydom w czasie okupacji i upamiętnienie osób pomordowanych jest głównym celem programu.
W skład Rady Programowej programu wchodzą:
prof. Władysław Bartoszewski - przewodniczący
dr hab. Władysław Stępniak - Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych
prof. Israel Gutman - Instytut Yad Vashem w Jerozolimie
dr Łukasz Kamiński - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
dr Piotr Setkiewicz - Kierownik Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Rada Programowa uznaje, że Program INDEX poszerzy wiedzę na temat losu Polaków zamordowanych lub w inny sposób represjonowanych za pomoc Żydom, a zarazem przyczyni się do pełniejszego zrozumienia, zarówno niedawnej historii, jak i ludzkich zachowań - tych najwznioślejszych i tych najokrutniejszych.

Program INDEX nie jest przedsięwzięciem politycznym, narodowym czy religijnym. Nie ma na celu uzasadnienia jakichkolwiek roszczeń materialnych żyjących spadkobierców ofiar. Nie zamierza też negować historycznej prawdy na temat Polaków, którzy współpracowali z okupantem. Historia tych, którzy ratowali życie należy do narodu polskiego, ale jest również częścią historii narodu żydowskiego i historii Europy.

Zamierzamy przeprowadzić rzetelną kwerendę w archiwach, szukać informacji i dokumentów u bezpośrednich świadków i ich potomków lub znajomych, a także za pośrednictwem mediów. Efekty tych badań zostaną przedstawione w postaci bazy danych, publikacji, wystaw, konferencji.

Wierzymy, że Program INDEX wzmocni społeczeństwo obywatelskie, pozwoli bliżej poznać i zrozumieć wzorce zachowań, godnych pielęgnowania i naśladowania. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy wspólną polsko-żydowską historię i kulturę.

Sukces Programu INDEX zależy od wsparcia organizacyjnego i finansowego. Zwracamy się z prośbą o współpracę do polskich i zagranicznych instytucji i organizacji, mediów, ośrodków naukowych, indywidualnych badaczy oraz osób zainteresowanych powodzeniem Programu. Prosimy o kontakt tych wszystkich, którzy w dobrej wierze, bez uprzedzeń, nie kierując się żadnymi stereotypami i nie dla korzyści materialnych, politycznych, narodowych czy religijnych zechcą nam pomóc.

Ze szczególnym apelem zwracamy się do bezpośrednich świadków wydarzeń oraz ich potomków lub znajomych. Państwa relacje będą dla nas nieocenioną pomocą i niezbędnym uzupełnieniem poszukiwań prowadzonych w archiwach. Jeśli zdecydują się Państwo nam pomóc prosimy o wypełnienie zamieszczonej poniżej ankiety i odesłanie jej na adres:

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
(z dopiskiem: Index)

lub drogą mailową na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby mogące udzielić bliższych informacji o programie:

Anna Krochmal - kierownik zespołu badawczego
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-21

Tomasz Ożóg - sekretarz programu
Instytut Studiów Strategicznych
ul. Mikołajska 4, 31-027 Kraków
tel./fax: (12) 421-62-50
tel. kom. 0694 498 842
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl