-A
+A

Konferencje

Archiwum Główne Akt Dawnych zaprasza do zgłaszania propozycji referatów na IX konferencję naukową z cyklu Polonica w zbiorach państw nadbałtyckich na temat Archiwalne polonika w Petersburgu.

Konferencja odbędzie się w Archiwum Głównym Akt Dawnych (Warszawa, Pałac Raczyńskich, ul. Długa 7) w piątek 17 listopada 2017 r.

Celem konferencji będzie wymiana informacji o polonikach (archiwaliach) znajdujących się w zbiorach archiwów, bibliotek, muzeów i innych instytucji kultury i nauki w Petersburgu.

Przyjmowane będą także zgłoszenia referatów na temat poloników (archiwaliów) przechowywanych w zbiorach innych państw basenu Morza Bałtyckiego.

Organizatorzy zastrzegają sobie dokonanie selekcji zgłoszeń.

Propozycje tematu referatu (ze streszczeniem) proszę przesyłać w terminie do 15 maja 2017 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: Archiwum Główne Akt Dawnych, ul. Długa 7, 00-263 Warszawa.

Materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane w roczniku „Miscellanea Historico-Archivistica” (czasopismo punktowane).

Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej.

Konferencja zorganizowana przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych

„Drogi do niepodległości 1914-1918” to cykl konferencji naukowych poświęconych kolejnym etapom  budowy państwowości polskiej. Pierwsza z nich odbyła się 8 XI 2016 r. w związku z setną rocznicą aktu 5 listopada 1916 r. W bieżącym roku odbędzie się kolejna z okazji setnej rocznicy powołania Rady Regencyjnej. Ostatnie spotkanie zostanie zorganizowane jesienią 2018 r. w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konferencja z okazji stulecia Rady Regencyjnej odbędzie się 20 października 2017 r. w siedzibie Archiwum Akt Głównych w Warszawie. Tematykę konferencji wyznaczają przyczyny i konsekwencje jej działania.

Archiwum Główne Akt Dawnych, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie oraz Szkoła Główna Handlowa zapraszają do zgłaszania propozycji referatów. Zgłoszenia tematu referatu (ze streszczeniem) należy nadsyłać w terminie do 28 IV 2017 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Archiwum Głównego Akt Dawnych (00-263 Warszawa, ul. Długa 7).

Planowana jest publikacja materiałów pokonferencyjnych.

Organizatorzy nie pobierają opłat konferencyjnych.

Konferencja organizowana jest przy wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Ewa Podgórska (NDAP), Zbiory audiowizualne w archiwach państwowych

Sebastian Zduńczyk (NAC), Zagadnienia opracowania fotografii i nagrań dźwiękowych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych

- Problemy nadzoru, opracowania i udostępniania w archiwach państwowych

Robert Borucki (AP w Koszalinie), Ryszard Marczyk (AP w Koszalinie), Kacper Pencarski (Akademia Pomorska w Słupsku), Problematyka opracowania dokumentacji audiowizualnej w oparciu o doświadczenia Archiwum Państwowego w Koszalinie.

czytaj więcej

Standaryzacja w archiwach (warsztaty)

Archiwum Główne Akt Dawnych, 7 grudnia 2006 r.

czytaj więcej
Newsletter NDAP