-A
+A

Publikacje NDAP

 

Dokument elektroniczny. Przewodnik i katalog dobrych praktyk

 

Dokument elektroniczny. Przewodnik i katalog dobrych praktyk, Sebastian Czerniak, Jarosław Orszulak; Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2017; ss. 113; ISBN 978-83-65681-09-6

Pierwszy w Polsce poradnik dotyczący problematyki dokumentacji elektronicznej w kontekście archiwistyki. Wydawnictwo jest kierowane przede wszystkim do pracowników archiwów państwowych, ale także do innych osób, które mają do czynienia z dokumentami elektronicznymi.

Autorzy publikacji w przystępny sposób wyjaśniają różne aspekty związane z pracą z dokumentacją elektroniczną oraz wskazują praktyczne sposoby, narzędzia i metody postępowania z tego rodzaju materiałami.

Poradnik jest dostępny do pobrania w wersji: PDF ePub Mobi


Słownik biograficzny archiwistów polskich, tom III 1835-2015

Słownik biograficzny archiwistów polskich, tom III 1835-2015, redakcja naukowa dr Ewa Rosowska, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa 2017, ss. 295, ISBN 978-83-65681-06-5
Publikacja jest trzecim tomem Słownika biograficznego archiwistów polskich (poprzednie dwa ukazały się w latach 1988 i 2002). Słownik zawiera życiorysy ponad 170 archiwistów, historyków i osób zawodowo związanych z archiwami i archiwistyką, zmarłych w latach 1835-2015. Znalazły się tu przede wszystkim osoby, które wniosły znaczący wkład w rozwój polskiej myśli, teorii i praktyki archiwalnej. Życiorysy ujęte w Słowniku… zawierają nie tylko indywidualne losy, ale dzieje instytucji archiwalnych, archiwistyki i zawodu archiwisty. Obrazują również przekształcenia środowiska archiwalnego na przestrzeni lat. Publikację zaopatrzono dodatkowo w wykaz skrótów nazw instytucji i tytułów czasopism oraz wydawnictw, spis zamieszczonych biogramów z zaznaczeniem autora oraz spis biogramów opublikowanych w tomach I-III.
Słownik jest dostępny do pobrania w wersjach: Pdf, ePub i Mobi.
Sprzedaż wersji papierowej publikacji prowadzi Archiwum Państwowe w Przemyślu.