-A
+A

Polecamy

 

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących 2. edycji Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

  • WARSZAWA


Oryginały i faksymilia dokumentów wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w 2. edycji będzie można zobaczyć na wystawie pt. „Pamięć Polski” w niedzielę, 6 listopada w godz. 10.00-17.00 w Pałacu Prezydenckim przy ulicy Krakowskie Przedmieście 48/50. Po wystawie będą oprowadzać przewodnicy. Wstęp jest wolny. Goście proszeni są o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Wejście do Pałacu Prezydenckiego odbywać się będzie przez biuro przepustek od strony Kościoła Seminaryjnego.

czytaj więcej

W niedzielę, 6 listopada w godz. 10.00-17.00 w Pałacu Prezydenckim przy ulicy Krakowskie Przedmieście 48/50 będzie można oglądać wystawę pt. „Pamięć Polski”.

Ekspozycję tworzą oryginały i faksymilia dokumentów wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata (2. edycja). Lista obejmuje unikatowe obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach. Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Listę odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 4 listopada.

Po wystawie będą oprowadzać przewodnicy. Wstęp jest wolny.

Goście proszeni są o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Wejście do Pałacu Prezydenckiego odbywać się będzie przez biuro przepustek od strony Kościoła Seminaryjnego.

Przy filmowaniu lub fotografowaniu oryginalnych dokumentów wystawionych w gablotach nie można stosować lamp błyskowych i dodatkowego oświetlenia.

czytaj więcej


W serwisie szukajwarchiwach.pl pojawiło się ponad 2 mln nowych skanów dokumentacji historycznej z zasobu archiwów państwowych. Tym samym łączna liczba prezentowanych w nim kopii cyfrowych przekroczyła 20 mln.

Druga w tym roku aktualizacja przyniosła kolejne akta miast: Krakowa i Lublina oraz akta stanu cywilnego z terenu obecnych województw: lubelskiego, małopolskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego, stanowiące bazę do badań nad historią rodzinną.

W serwisie pojawiły się także kolejne części Katastru Galicyjskiego będącego nieocenionym źródłem informacji dotyczących gospodarki, demografii i geografii Małopolski i Podkarpacia w XIX w. Za pośrednictwem serwisu można zapoznać się m.in. z ówczesnymi mapami takich miejscowości jak: Bochnia, Brzesko, Cieszyn, Chrzanów, Dębica, Jasło, Jaworzno, Kraków, Limanowa, Myślenice, Nowy Sącz, Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Wadowice i Żywiec.

czytaj więcej

Związek Artystów Scen Polskich, świętujący w 2018 r. setną rocznicę swojego powstania, pragnąc włączyć się w aktualną w Europie dyskusję na temat wspólnoty państw zrzeszonych w Unii Europejskiej, zaprasza wraz z partnerami wydarzenia na widowisko historyczne „Konstytucja dla Europy 1831”. Organizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Związkiem Artystów Scen Polskich i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedsięwzięcie odbędzie się 9 lipca 2016 roku (sobota), o godzinie 20.45 na Agrykoli w Warszawie (u stóp Zamku Ujazdowskiego), gdzie artyści scen polskich zrzeszeni w Kole Młodych ZASP przypomną artykuły zapomnianej konstytucji, a ich starsi koledzy zaprezentują inscenizację opartą na wątkach powstania listopadowego.

czytaj więcej
ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl