-A
+A

Polecamy

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w 30 miastach Polski archiwa państwowe organizują Dni Otwarte. Odbędą się one m.in. w Warszawie, Gdańsku, Kaliszu, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Toruniu, Tomaszowie Mazowieckim, Wrocławiu i Zamościu. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w czwartek 9 czerwca. W sobotę 11 czerwca w Warszawie odbędzie się VII Warszawski Piknik Archiwalny.

Archiwa zapraszają na wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów. Będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o domowe archiwa oraz prowadzić badania nad historią rodzinną (archiwiści zachęcają do zabrania ze sobą rodzinnych dokumentów). Będzie to również wyjątkowa okazja do zwiedzenia magazynów archiwalnych, pracowni konserwacji i digitalizacji akt. Na dzieci czekają zabawy i konkursy. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.


Andrzej Biernat, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk byli gośćmi Polskiego Radia 24. Zapraszamy do posłuchania rozmowy


Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. Międzynarodowej Rady Archiwów z siedzibą w Paryżu - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

Sieć polskich archiwów państwowych tworzy 30 archiwów o zasięgu regionalnym i 3 archiwa centralne: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Archiwa te zgromadzą i udostępniają dokumentację stanowiącą unikatowe źródło informacji o historii państwa i społeczeństwa polskiego, powstałą w toku działalności instytucji państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych i osób prywatnych. Najstarsze dokumenty - pochodzące z XII w. - posiadają Archiwum Główne Akt Dawnych oraz archiwa w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Większość zbiorów pochodzi z XIX i XX w., przy czym zasób archiwów państwowych stale powiększa się o dokumentację powstającą współcześnie.

Obecnie na wielkość zasobu archiwów państwowych składa się ponad 330 kilometrów półek z dokumentacją - to prawie 45 mln jednostek archiwalnych, w tym ponad 26 mln teczek z dokumentacją aktową oraz prawie19 mln fotografii, filmów, nagrań i map. W ciągu najbliższych 25 lat zbiory archiwów powiększą się niemal dwukrotnie, dlatego dzisiaj priorytetem w ich działalności jest rozwój infrastruktury lokalowej i technicznej umożliwiającej gromadzenie i udostępnianie dokumentacji w postaci papierowej i cyfrowej.

Archiwa udostępniają swoje zbiory wszystkim zainteresowanym. Prezentują je także w Internecie m.in. w serwisie szukajwarchiwach.pl, prowadzonym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 18 mln stron dokumentów historycznych, w tym akta stanu cywilnego, które stanowią podstawowe źródło informacji do badań nad historią rodzinną.

Opiekę nad narodowym zasobem archiwalnym i kierownictwo nad państwową siecią archiwalną, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sprawuje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów 11 czerwca w Warszawie odbędzie się VII Warszawski Piknik Archiwalny, zorganizowany przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk pod patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Tematem Pikniku będą patroni stołecznych ulic i kobiety zasłużone dla Warszawy. W Pałacu Staszica (na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Kopernika) swoje zbiory zaprezentuje ponad 25 instytucji m.in. Archiwum Prezydenta RP, archiwa Sejmu i Senatu, Filmoteka Narodowa, Instytut Pamięci Narodowej, Centralne Archiwum Wojskowe, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowe w Warszawie i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Podczas Pikniku odbywać się będą spotkania, prezentacje oraz zabawy i konkursy dla najmłodszych. Gościem specjalnym będzie pani Krystyna Janda.

Archiwum Państwowe w Gdańsku zaprasza 9 czerwca na wycieczkę po swojej siedzibie i terenach dawnej Stoczni Gdańskiej, a Archiwum Państwowe w Lublinie na cykl spotkań, prezentacji i zabaw edukacyjnych. Tego dnia Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprezentuje wystawę dokumentów ukazujących dzieje Ziemi Kaliskiej w czasach Sejmu Wielkiego, Archiwum Państwowe w Olsztynie ekspozycję o dawnym życiu codziennym i architekturze Warmii i Mazur. Także 9 czerwca w siedzibie Archiwum Państwowego w Szczecinie odbędzie się gra miejska, dla której kanwą będzie historia Polaków przybyłych do tego miasta po II wojnie światowej. Szczecińscy archiwiści zapraszają mieszkańców również na warsztaty genealogiczne, podczas których będzie można dowiedzieć się jak prowadzić badania nad historią rodzinną. W Archiwum Państwowym w Toruniu 9 czerwca będą prezentowane średniowieczne dokumenty związane z toruńskimi kościołami i zakonami. A już  8 czerwca Archiwum w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza na pokaz archiwalnych kronik filmowych i warsztaty „Historia w filmie - film w historii”.  

Wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów będą odbywały się w następujących miastach (po kliknięciu na nazwę wybranego miasta nastąpi przekierowanie do informacji zamieszczonej na stronie danego archiwum państwowego):

Białystok

Kalisz

Łódź

Siedlce

Bydgoszcz

Kielce

Olsztyn

Suwałki

Częstochowa

Koszalin

Opole

Szczecin

Gdańsk

Miłoradz

Poznań  

Tomaszów Mazowiecki

Gorzów

Legnica

Przemyśl

Toruń

Jelenia Góra

Leszno

Radom

Wrocław

Kamieniec Ząbkowicki

Lublin

Rzeszów

Zamość

  Łęczyca

 

Zielona Góra

                                                       
Warszawa

Program VII Warszawskiego Pikniku Archiwalnego (plik pdf)

z udziałem m.in.: Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Warszawie

 

 

MDA 2016 1-01 - Kopia

 

Prosimy o nadsyłanie uwag i uzupełnień na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul.Rakowiecka 2D, 02-517 Warszawa
tel.(+48 22) 565-46-00, fax (+48 22) 565-46-14
email: ndap@archiwa.gov.pl